.
.
.

ترامپ دوشنبه حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی را به رسمیت می‌شناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه موقت اسرائیل روز یکشنبه 24 مارس اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه هنگامی که با بنیامین نتانیاهو وزیر اسرائیل در واشینگتن ملاقات کند، با امضای یک فرمان اجرایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی را به رسمیت می‌شناسد.

کاتس در بر حساب توئیتری خود نوشت:« ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در حضور نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واشینگتن طی فرمانی حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان را به رسمیت می‌شناسد».

یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه 22 مارس، گفت، مقامات واشینگتن یک سند رسمی برای را به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را آماده کرده‌اند و احتمال می رود که این سند اعتراف رسمی هفته آینده توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، امضا خواهد شد.

ترامپ روز پنجشنبه گذشته در توئیتر نوشت: «بعد از 52 سال، وقت آن است که ایالات متحده آمریکا به طور کامل حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را که حائز اهمیت رهبردی و امنیتی برای اسرائیل و ثبات منطقه‌ای است، به رسمیت بشناسد.»

بلندی‌های جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» سوریه است. اسرائیل در جنگ شش روزه سال 1967 این منطقه را اشغال و در سال 1982 آن را ضمیمه خاک خود کرد؛ جامعه بین‌الملل هرگز این اقدام را به‌رسمیت نشناخته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از ترامپ به خاطر این مسئله تشکر کرد.

لازم به ذکر است که قطعنامه 242 شورای امنیت که بعد از جنگ 52 سال پیش میان اسرائیل و کشورهای عربی صادر شد، جولان را منطقه اشغالی می‌نامد و اسرائیل را به استرداد این مناطق فرا خوانده است.