.
.
.

دبيركل اتحاىيه عرب به ترامپ: جولان طبق قوانین بین‌المللی‌ سرزمین سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب روز جمعه 22 مارس 2019 در اولین واکنش به اظهارات توییتری رئیس جمهوری آمریکا، در باره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان گفت:«جولان سرزمین سوریه است که توسط اسرائیل اشغال شده است ما با تمام وجود از حق سوریه بر حاکمیت این بخش از سرزمینش حمایت می‎کنیم».

به گزارش روزنامه مصری الوطن، ابوالغیط اظهارات دونالد ترامپ را خارج از چارچوب سازمان ملل، شورای امنیت و حقوق بین‌الملل دانست.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه 21 مارس خواستار آن شد تا ایالات متحده آمریکا حاکمیت کامل اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت بشناسد.

بلندی‌های جولان یکی از مناطق حساس نظامی در خاورمیانه است که تنها 70 کیلومتر از شهر دمشق پایتخت سوریه فاصله دارد.

اسرائیل بخش بزرگی از بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است در جنگ شش روزه ژوئن سال 1967 به اشغال خود درآورد، اقدامی که هیچگاه از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

ترامپ در توئیتی در شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت: «پس از 52 سال زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده آمریکا حاکمیت کامل اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد، بلندی‌هایی که از اهمیتی استراتژیکی و امنیتی برای دولت اسرائیل و ثبات منطقه برخوردار است».

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از موضع ترامپ درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان استقبال کرد.

موضع ترامپ درباره بلندی‌های جولان 4 روز پس از آن مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو همزمان با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل در 9 آوریل آینده، کمپینی را برای انتخاب مجدد خود آغاز کرده، در همین راستا ملاقات‌هایی را با مقامات کاخ سفید انجام داد.