.
.
.

پشت پرده تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهایش از سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد، او تصمیم گرفته 200 سرباز آمریکایی را در منطقه شمال شرقی سوریا و 200 سرباز دیگر نیز در منطقه «التنف» نگه دارد. این تصمیم بیانگر عقب نشینی رئیس جمهوری آمریکا از موضع قبلی خود که گفته بود همه نیروهای ایالات متحده را از سوریه خارج خواهد کرد.

رئيس جمهوری آمریکا از دلایل عقب نشينی خود از تصميم قبلی‌اش سخنی به میان نیاورد اما کسانی که مذاکرات ترامپ با تیم‌های سياسی، نظامی و امنيتی خود در آمریکا و همچنین گفتگوی طرف‌های خارجی را با واشینگتن را پیگیری کرده بودند، در گفتگو با العربیه نت تصویر روشنی از روند مذاکرات میان ترامپ، آمریکایی‌ها، ترکیه و اروپایی‌ها را کشیدند.

مشکل ترکیه

دستگاه‌های امنیتی آمریکا از این بیم دارند که با بهم خوردن اوضاع امنیتی وخارج شدن برخی مناطق از کنترل کردهای سوریه، احتمال بازگشت تروریست‌ها از طریق ترکیه به سوی اروپا و حتی ایالات متحده آمریکا بسیار زیاد خواهد بود. دستگاه‎های امنیتی واشینگتن رسیدن این افراد به نقاطق مختلف جهان و دست زدن به اقدامات تروریستی را خطری جدی تلقی می‌کنند.

بیم دستگاه امنیتی ایالات متحده آمریکا به تجربه بد عملکرد ترکیه بر می گردد. ترکیه بیش از دو سال از بستن مرز خود با سوریه برای منع داوطلبان وابسته به اعضای گروه داعش خودداری کرد به طوری که اغلب اعضای داعش برای ورود به سوریه از فرودگاه‌های ترکیه استفاده می کردند.

دومین تجربه منفی ترکیه برای کشورهای غربی، بازکردن مرزهایش برای هزاران پناهجوی سوری و غیر سوریبرای رسیدن به کشورهای اروپایی از جمله یونان و دیگر کشورها بود. اروپائیان و آمریکایی‌ها از نفوذ برخی افراد داعش در میان پناهجویان نگرانند. غربی‌ها بر این باورند که ترکیه در قبال کمک‌های زیادی که برای میزبانی از پناهجویان از اتحادیه اروپا دریافت کرد هیچ اقدامی برای منع پناهجویان از هجرت به اروپا نداد.

آمریکا بین گزینه ترکیه، کردها و نفت

آمریکا برای انتخاب میان ترکیه و کردهای سوریه خود را در برابر معضلی پیچیده می بیند.یکی از مشاوران رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه به العربیه گفت، آنکارا تاکنون راه حل خوبی را برای آمریکایی ارائه نداده است.دولت ترکیه می‌خواهد با تمام کردهای سوریه به عنوان عده‌ای تروریست برخورد کند. آنکارا هیچ نیروی مسلحی از کردها را در مرزهای خود نمی تابد.

برخی از مقامات ایالات متحده آمریکا بر این باورند که ترکیه یک متحد استراتژیک و عضو ناتو است و ایالات متحده نمی تواند این متحد را از به سادگی از دست بدهد.

از سوی دیگر کردها سوریه اخیرا برای مذاکره با بشار اسد اعلام آمادگی کردند. این موضوع به آن معنی است که منطقه وسیعی از سوریه که قبلا توسط کردها و با حمایت مستقیم آمریکا از داعش آزاد شد به رژیم بشار اسد تحویل داده خواهد شد.

رژیم اسد در صورت کنترل مناطق شمال سوریه آن را به نیروهای ایران و شبه نظامیان وابسته‌ آن تحویل خواهد داد.

ایران تلاش می کند تا از طریق کنترل مرز سوریه - عراق این دو کسور را به لبنان متصل کند.

علاوه بر مسائلی که ذکر شد، تمام چاه‌های نفت سوریه در شرق فرات در ناحیه‌ای که تحت کنترل کردها واقع شده اند. آمریکایی‌ها تلاش می کنند که با تحریم‌های شدید رژیم سوریه و ایران را تحت فشار قرار دهند اما اگر رژیم اسد به این چاه‌ها دسترسی پیدا کند تمام تحریم‌های آمریکا بی اثر می ماند.

منع ايران از ارسال تجهیزات و شبه‌نظامی به سوریه ولبنان

به گفته کسانی که دلایل اصلی خروج ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را بررسی کردند، ترامپ بارها از عقب نشینی باراک اوباما از عراق انتقاد کرده است او گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال 2011 باعث شد که ایران نفوذ خود را در عراق گسترش دهد و این نفوذ با ظهور داعش بیشتر شد حال دونالد ترامپ نمی خواهد همان اشتباهی را که اوباما مرتکب شد او در سال 2019 در سوریه مرتکب آن شود.

دومین دلیل عقب نشینی رئیس جمهوری آمریکا باور جدید خود ترامپ است او اکنون به این نتیجه رسیده که حضور ایالات متحده آمریکا در سوریه هر چقدر هم محدود باشد، می تواند کنترل دقیق‌تری بر بزرگراه بغداد – دمشق داشته باشد و این حضور مانع انتقال تجهیزات و شبه نظامیان از تهران به عراق و از عراق به سوریه خواهد شد نیروهای ایالات متحده و متحدانش می توانند به هر کاروان یا محموله مظنون به حمل اسلحه ایران به حزب الله و دیگر شبه نظامیان ایران در سوریه و لبنان آن را شناسایی و بمباران کنند.