.
.
.

نامه اعتراضی دولت یمن به سازمان ملل علیه نقض اختیارات از سوی گریفیتس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت یمن چهارشنبه 20 مارس، در نامه‌ای رسمی به سازمان ملل متحد، به آن‌چه «نقض اختیارات از سوی مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن در آغاز مذاکرات بر سر بازرسی کشتی‌ها در بنادر الحدیده به جای جیبوتی» خواند، اعتراض کرد.

این نامه اعتراضی پس از دیدار جمعی از فرماندهان حوثی با کارمندان سازمان ملل متحد که در زمینه بازرسی فعالیت می‌کنند و مدیر دفتر گریفیتس ارسال شده است. این دیدار روز شنبه گذشته برگزار شد.

خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن نامه اعتراضی را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال کرد. او در این نامه از آن‌چه «اقدام‌های غیر مسئولانه کارمندان سازمان ملل متحد که نام‌شان در گزارش جلسه درج شده است» نامید، ابراز شگفتی کرد.

در این نامه آمده است: «مارتن گریفیتش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن باید توضیحی مکتوب درباره این رفتارها اراده دهد و تاکید کند این نقض اختیارات دیگر تکرار نخواهد شد».

دولت یمن تاکید کرده است که در صورت ادامه «نقض اختیارات از سوی کارمندان سازمان ملل متحد و خارج شدن از وظیفه اساسی‌شان، تمام اقدامات قانونی برای تضمین بر حاکمیت، استقلال، اجرای قانون اساسی و بسط سلطه بر کل جمهوری یمن اتخاذ شذده و به هیچ کس اجازه نقض حقوق دولت داده نخواهد شد».

در این نامه آمده است که وضع راهکار بازرسی کشتی‌ها و محموله‌ها، با درخواست دولت یمن و موافقت دبیرکل سازمان ملل متحد برایه قطع‌نامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفته که هدف از آن، جلوگیری از رسیدن اسلحه به «شورشیان حوثی» است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است که راهکار ایجاد شده، تعامل خارج از سلطه دولت قانونی یمن را منع کرده است.