.
.
.

ترکیه 12 جوان عضو اخوان المسلمین را با هدف تسلیم به مصر بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای امنیتی ترکیه 12 عضو گروه اخوان المسلمین را با هدف تسلیم‌شان به مصر بازداشت کردند.

این اقدام در میان جوانان عضو گروه اخوان المسلمین که از مصر فرار کرده و در استانبول اقامت گزیدند، جنجال آفرید.

برخی منابع به «العربیه.نت» گفتند که مقام‌های ترکیه قصد دارند 12 تن از اعضای گروه اخوان المسلمین را به مصر تحویل دهند. ترکیه می‌گوید برخی از این افراد، قوانین اقامت را نقض کرده و برخی دیگر به «گروه‌های تروریستی و جهادی» پیوستند.

منابع افزودند که نیروهای امنیتی ترکیه این افراد را طی روزهای اخیر بازداشت کردند. عمرو عکاشه جوان عضو اخوان المسلمین یکی از این افراد است. او با یک دختر اهل ترکیه که در دفتر یک مقام مسئول بلندپایه کار می‌کند، ازدواج کرده است.

گزارش‌ها می‌گوید این افراد به دلیل «دست داشتن در فعالیت‌های خشونت‌آمیز و تروریستی در مصر» به حبس ابد محکوم هستند.

جوانان عضو گروه اخوان المسلن در شبکه‌های اجتماعی فعال شدند تا رهبران این گروه را به اقدام و جلوگیری از تسلیم این افراد به مصر واداراند.

جوانان اخوان المسلمین آن‌چه روی می‌دهد را «لکه ننگی بر پیشیانی گروه اخوان» توصیف کردند. برخی می‌گویند گروه اخوان المسلمین «از جوانانش برای اقدام‌های خشونت‌بار و خرابکارانه در مصر استفاده کرده و هنگامی که باری بر وش دولت ترکیه می‌شوند، آن‌ها را رها می‌کند».

این جوانان ابراز عقیده می‌کنند که در گروه اخوان المسلمین نفوذ صورت گرفته و همان‌گونه که در مالزی این گروه در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار دارد و نمی‌تواند نیروهایش را حفظ کند، اکنون در ترکیه نیز وضعیت همانگونه است.

این رویداد چند روز پس از دیدار یاسین اقطای مشاور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با شماری از جوانان عضو گروه اخوان المسلمین که از مصر فرار کرده‌اند روی داده است.

این جوانان در این دیدار نسبت به تکرار حادثه تسلیم محمد عبدالحفیظ حسین مصر ابراز نگرانی کردند؛ فردی که متهم پرونده ترور دادستان کل مصر است.

مشاور اردوغان به جوانان خشمگین گفت که هیچ‌کدامشان تسلیم مصر نخواهند شد و ماجرای تسلیم جوان محکوم به اعدام در پرونده ترور دادستان، «اشتباهی غیر عمد» بود.