.
.
.

تلاش دو سناتور آمریکایی برای منع همکاری اتمی واشینگتن با ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو سناتور آمریکایی یکی از حزب دمکرات و دیگری جمهوریخواه روز جمعه 15 مارس از کنگره آمریکا خواستند، در باره برنامه انتقال فن‌آوری تکنولوژی از ایالات متحده به پادشاهی سعودی که دولت دونالد ترامپ با سعودی در حال گفت و گو است، تحقیق و نظارت بیشتری صورت گیرد.

در آخرین تلاش برای بررسی در باره این توافق احتمالی آینده میان ریاض و واشینگتن سناتور مارکو روبیو از حزب جمهوریخواه، و سناتور بوب مینیندیز، از حزب دموکرات به طور مشترک خواستار تحقیقات بیشتر در مورد این توافق شده‌اند.

این دو سناتور همچنین در بیانیه مشترکی اعلام کردند، براساس طرحی که به کنگره دادند، هرگونه توافق هسته‌ای میان واشینگتن و ریاض مستلزم کسب موافقت کنگره ایالات متحده خواهد بود.

وی همچنین از دفتر کنگره آمریکا خواستار بررسی دقیق مذاکرات دولت اوباما با سعودی در باره پروسه انتقال تکنولوژی انرژی هسته‌ای که سال 2009 به امضا رسید، شدند.

هر دو سناتور آمریکایی که عضو کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا هستند، می‌خواهند مطمئن شوند که این توافقنامه شامل ضمانت شدیدی برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و رعایت سایر معیارهایی بین‌المللی شود.

این دو سناتور همچنین اعلام کردند که باید اطمینان حاصل کنند که همکاری های هسته‌ای با سعودی نباید امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی را تضعیف یا تهدید کند.

پادشاهی سعودی،که به دنبال ساخت حداقل دو نیروگاه هسته ای است، چند سالی که برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای با ایالات متحده در حال مذاکره است.

سعودی همزمان با مذاکراتی با روسیه، فرانسه وچین برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای آغاز کرده است.

به گزارس کانال تلویزیونی CBS نگرانی کنگره آمریکا زمانی آغاز شد که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی سال گذشته طی سخنانی به خبرگزاری سعودی گفت:«اگر ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند پادشتهی سعودی نیز اسلحه هسته خواهد ساخت».

ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده، آمریکا برای همین منظور مذاکراتی را با مقامات سعودی از جمله خالد الفالح وزیر انرژی سعودی آغاز کرده است.

پری گفت:«برای سعودی بسیار مهم است که همه در سراسر جهان به این کشور به عنوان یکی از کشورهای مهم جهان است که به شدت با گسترش سلاح های هسته‎ای مخالفت می‌کند».

طی سال‌های اخیر پادشاهی سعودی با اعلام برنامه «چشم انداز 2030» با هدف سرعت بخشیدن به پروسه توسعه در این کشور از طریق افزایش کارآیی صنایع و کاهش وابستگی اقتصادی به نفت برنامه‌هایی را در نظر گرفته است که از جمله این برنامه‎های توسعه ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای برای تامین نیاز داخلی به برق ارزان قیمت و سپس صادرات برق به خارج از کشور است. به همین دلیل ریاض علاوه بر ایالات متحده آمریکا با کشورهای چین، روسیه، و فرانسه که همه سازنده نیروگاه‌های هسته‌ای هستند، مذاکراتی را آغاز کرده است.