فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بحث در باره انتقال 20 هزار خانواده داعشی از سوریه به عراق

  منبع: دبى-العربيه.نت فارسى

  کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) روز سه شنبه اعلام کرد، حدود 20 هزار خانواده داعشی که اغلب آنها کودک، زن و سالخوردگان هستند، از سوریه به عراق، انتقال داده می‌شوند. گفته می‌شود تعدادی از جنگجویان این گروه افراطی در طول جنگ موصل در سال 2017 از عراق به سوریه فرار کرده بودند، در میان آنها دیده می‌شوند.

  غزوان الداوودی یکی از اعضای شورای استانی نینوا و رئیس کمیته حقوق بشر در شورای این استان در مصاحبه ای با Al-Arabiya.net گفت، انتقال هزاران خانواده داعشی به عراق چالش جدیدی برای این کشور بوجود خواهد آورد.

  وی افزود: مردم موصل پیشتر از حضور برخی خانواده‌های داعشی در اردوگاه‌های جنوب این شهر به ستوه آمده‌اند.

  وی خاطر نشان کرد، وجود این خانواده‌ها در موصل باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای مردم نینوا شده است.

  این نماینده شورای استان نینوا از سازمان های بین المللی، دولت مرکزی و کشورهای جهان خواست تا در زمینه فراهم کردن امکانات لازم به عراق کمک کنند چون عراق شریک مهمی برای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در جهان است و نباید این کشور را تنها رها کرد.

  الداوودی گفت، بازگشت این داعشی‌ها یک مشکل اجتماعی بزرگی را بوجود خواهد آورد چرا که داعش جنایات بزرگی را در حق اقلیت‌های عراق بویژه ایزدی‌ها و مسیحیان مرتکب شد و این اقلیت‌ها در موصل نمی توانند داعشی را بپذیرند.

  او گفت: «ما باید این کودکان و زنان بی گناه را باز پروری کنیم چون از دیدگاه اسلام و شرع هیچ کس بار گناه دیگری را بر دوش نمی‌گیرد».
  وی گفت:« این کودکان اگر پروژه‌ای برای پرورش آنها در نظر گرفته نشود آنها مانند بمب‌های ساعتی خواهند ماند که هر آن ممکن منفجر شوند ما باید با روش های علمی و توانبخشی واقعی آنها را از تفکرات افراطگرایانه خارج کنیم».

  طبق گزارش سازمان های حقوق بشری در جنگ آزاد سازی موصل بیش از 27 هزار خانواده از این شهر به سوی مرزهای سوریه فرار کردند که 6 هزار خانواده برگشتند اما بقیه در مناطق مختلف عراق و سوریه هنوز آواره هستند.

  هشام الهاشمی، کارشناس گروه‌های اسلامی می گوید، تاکنون بیش از 124،000 خانواده داعشی در اردوگاه‌های عراق اسکان داده شدند بنابرین ورود 20 هزار نفر دیگر تاثیر زیادی نخواهند داشت».

  او گفت این افراد همه یا اغلب اهل عراق هستند و زمان جنگ موصل فرار کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران