.
.
.

معاون وزیر دفاع الجزایر: دیدگاه ارتش و ملت برای آینده یکی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال احمد قاید صالح، معاون وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش الجزایر روز یکشنبه 10 مارس در سخنانی گفت، ارتش و ملت الجزایر در باره آینده کشور یک دیدگاه دارند.

او تاکید کرد، ارتباط میان ارتش و مردم الجزایر قوی، طبیعی و ناگسستنی است.

معاون وزیر دفاع الجزایر که در بازدید از دانشکده آمادگی ملی برای پژوهش‌های مهندسی نظامی سخنرانی می‌کرد گفت:«ارتش و ملت الجزایر یک چشم انداز مشترک و متحد برای آینده دارند».

وی افزود:«ارتش مفتخر است که از قلب ملت الجزایر برآمده است و مردم اصیل الجزایر خوب می دانند که چگونه از کشور خود محافظت کنند».
او گفت:«هر ارتش ملی الجزایر به وسیله ملت خود که به او گرایش دارد محافظت می‌شود».

ارتش الجزایر که یکی از مهمترین و قوی ترین ارتش‌های آفریقاست نقش بسیار موثری در ساختار سیاسی دولت معاصر الجزایر دارد.

این ژنرال الجزایری از زمان آغاز اعتراضات تاکنون بیش از سه بار سخنرانی کرده است اما در همه موارد تنها از حفاظت از کشور در برابر خطرات تاکید کرد.

برخی کارشناسان می‎گویند، عدم حمایت رسمی ارتش از عبذالعزیز بوتفلیقه بیانگر موضع بی‌طرافانه ارتش الجزایر است.

از 22 فوریه، کشور الجزایر شاهد اعتراض‌هایی در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری برای دور پنجم است. این حجم از تحرک خیابانی و سقف خواسته‌های آن، در تاریخ 20 سال گذشته الجزایر بی سابقه است.

معترضان با ادامه ریاست‌جمهوری بوتفلیقه که از سال 2013 روی صندلی چرخ دار می‌نشیند، مخالفند.

از سویی کمیسیون اروپا خواستار احترام به آزادی بیان در الجزایر و شد و تاکید کرد که بر حق تظاهرات، آزادی بیان و تجمع در قانون اساسی الجزایر تاکید شده است.

کمیسیون اروپا افزود که انتظار دارد دست‌یابی مردم الجزایر به این حقوق به صورت مسالمت‌آمیز محقق و به قانون کشور احترام گذاشته شود. کمیسیون اروپا بر شراکت میان اتحادیه اروپا و پایبندی اتحادیه به توسعه روابط با الجزایر، تاکید کرد.

ایالات متحده آمریکا و کمیسیون اروپا سه‌شنبه 5 مارس از الجزایر خواستند به حق تظاهرات احترام بگذارد؛ درخواستی که هم‌زمان با تظاهرات هزاران الجزایری علیه نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری این کشور مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت بالادینو سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما تظاهرات در الجزایر را زیر نظر داریم و به این کار ادامه خواهیم داد».

او تاکید کرد: «ایالات متحده از مردم الجزایر و حقش در تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند».

این نخستین واکنش آمریکا به اوضاع الجزایر از زمان آغاز تظاهرات اعتراض‌آمیز در این کشور است. اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اشاره‌ای به انگیزه این تظاهرات نکرد.