.
.
.

الجزایر.. محکومیت تعطیلی دانشگاه‌ها و ادامه تظاهرات دانشجویی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اساتید آموزش عالی الجزایر تصمیم دولت این کشور را برای تعطیلی دانشگاه‌ها با هدف جلوگیری از ادامه تظاهرات اعتراضی محکوم کردند.

به گزارش العربیه، استاید دانشگاه‌ها در بیانیه خود، تصمیم دولت را «غیر قانونی» خواندند به ویژه این‌که، پیش از موعد مقرر برای آغاز تعطیلات رسمی گرفته شده است.

آن‌ها همچنین تصمیم دولت را «مانوری مضحک» توصیف کرده و از دانشجویان خواستند، به حرکت اعتراضی خود علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر برای دور پنجم، ادامه دهند.

وزارت آموزش عالی الجزایر تصمیم گرفته تعطیلات بهاری دانشگاه‌ها را جلو کشیده تا از روز 10 مارس آغاز شده و تا روز 4 آوریل ادامه یابد.

این اقدام در سایه ادامه تظاهرات اعتراضی علیه نامزدی بوتفلیقه در انتخابات صورت می‌گیرد؛ تظاهراتی که دانشجویان بخش فعال آن هستند.

هم‌زمان، هزاران الجزایری پیامکی از منبعی مجهول دریافت کردند که برای آغاز اعتصاب عمومی فراخوان می‌دهد؛ پیامکی که به نظر می‌رسد دعوت به عصیان مدنی است، مساله‌که که باعث شد برخی از سازمان‌های صنفی، موضع خود را در این باره بیان کنند.

به نظر می‌رسد اوضاع در الجزایز به سمت تشدید اعتراض‌ها پیش می‌رود. تظاهرات وارد هفته سوم خود می‌شود و مقام‌های مسئول تا کنون هیچ تعاملی با خواسته‌های معترضان نداشتند.

دانشجویان از روز نخست اعتراض‌ها، در تظاهرات علیه نامزدی بوتفلیقه در انتخابات شرکت کردند.

شمار دانشجویان در الجزایر به یک میلیون و 566 هزار دانشجو می‌رسد. 106 موسسه آموزش عالی در الجزایر وجود دارد که 50 موسسه دانشگاه هستند و در 48 استان مستقرند.