.
.
.

آمریکا به ترکیه درباره پیامدهای «خطرناک» خرید سامانه اس-400 هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چارلز سامرز، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، «پنتاگون» روز جمعه 8 مارس اعلام کرد اگر ترکیه آن طوری که مقرر شده سامانه دفاع موشکی روسیه S-400 را خریداری کند با «پیامدهای خطرناکی» مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، چارلز سامر در یک کنفرانس خبری در مقر پنتاگون و در پاسخ به سوالی درباره تصمیم رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه مبنی بر خریداری این سامانه موشکی از روسیه گفت:« اگر ترکیه سامانه دفاع موشکی S-400 را خریداری کند این عواقب خطرناکی را بر روابط‌مان به طور کل و روابط نظامی‌مان به طور خاص خواهد داشت.

قرار است ترکیه تابستان آینده سامانه دفاع موشکی از نوع S-400 را تحویل بگیرد که این موضوع یکی از خطرناکترین نقاط اختلاف بین دو کشور خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا بر این باور است که خریداری سامانه S-400 روسیه از سوی ترکیه ممکن است اسرار نظامی جنگنده‌های F-35 آمریکایی را برملا کند که گمان میرود توانایی گریز از رادار این سامانه موشکی روسی را داشته باشد.

واشینگتن در ماه دسامبر گذشته به عنوان حسن نیت و برای قانع کردن آنکارا به عدم خرید سامانه روسی، با فروش سامانه ضد موشکی پاتریوت به ترکیه موافقت کرده بود، اما اردوغان روز چهارشنبه مجددا تکرار کرد که راه بازگشتی از قرارداد تسلیحاتی با روسیه ندارد.

ژنرال آمریکایی کورتیس سکاباروتی، فرمانده ارشد نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در اروپا سه شنبه پیش از این اعلام کرده بود اگر ترکیه عملا اقدام به خریداری سامانه موشکی S-400 کند آن وقت دیگر نمیتوان با وجود استقرار سامانه ضد موشکی روسی جنگنده‌های F-35 را به پرواز درآورد.

آمریکا در ماه ژوئن سال گذشته اولین تعداد از جنگنده‌های آمریکایی F-35 را تحویل ترکیه داده بود، اما این جنگنده‌ها همچنان در ایالات متحده خواهند ماند تا خلبانان ترک روی آنها آموزش داده شوند که این عملیات بر حسب پنتاگون یک یا دو سال به طول خواهد انجامید