.
.
.

بازداشت 195 معترض و استعفای شماری از اعضای جبهه آزادیبخش ملی الجزایر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون الجزایر شامگاه جمعه 8 مارس از بازداشت 195 تن از تظاهرکنندگانی خبر داد که علیه پنجمین کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه، برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعتراض کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران نفر از مردم الجزایر ظهر روز جمعه در وسط پایتخت الجزایر تظاهرات کرده و پلاکاردها و شعارهایی را به نشانه اعتراض به پنجمین کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه بالا بردند.

تظاهرکنندگان مرد و زن الجزایری با در دست داشتن پرچم این کشور در میدان البرید (پست) در قلب پایتخت دست به تظاهرات زدند.

علیرغم اینکه مقامات الجزایری روز جمعه و پیش از آغاز تظاهرات، خدمات قطار و مترو را در پایتخت این کشور متوقف ساخته و علت آن را «مشکل فنی» اعلام کردند، تظاهرکنندگان اما گروه گروه خود را به وسط پایتخت رسانده و علیه کاندیداتوری بوتفلیقه شعار دادند.

تظاهرکنندگان الجزایری با شعار «دوره پنجمی در کار نیست‌ ای بوتفلیقه» علیه بوتفلیقه اعتراض کرده و رانندگان خودروها نیز بوق‌ها را به صدا درآورده و ساکنان پایتخت نیز پرچم الجزایر را از بالکن خانه‌های خود برافراشته و به اهتزاز درآوردند.

از سوی دیگر شبکه تلویزیونی خصوصی «الشروق الجزایر»، خبر داد که تعدادی از نمایندگان عضو حزب جبهه آزادیبخش ملی حاکم در الجزایر نیز از عضویت این حزب استعفا داده و به جمع تظاهر کنندگان ضد کاندیداتوری بوتفلیه پیوستند.

علیرغم پیام هشدارآمیز عبدالعزیز بوتفلیقه به هموطنانش درباره خطر وقوع «هرج و مرج» در این کشور، الجزایر اما به طور متوالی و برای سومین هفته شاهد تظاهرات مردمی گسترده است.

شایان ذکر است نیروهای امنیتی الجزایر نسبت به هفته‌های گذشته تعداد عناصر خود را چند برابر مضاعف کرده و بر گستردگی حضور خود در نزدیکی کاخ الشعب در تَلیملی و در اطراف هتل الجزایر و اطراف تلویزیون و کاخ ریاست جمهوری المرادیه افزوده‌اند.

مخالفی از ژنو: مردم الجزایر همه میدانند که او دیگر در میان مردم این جهان نیست

از سویی دیگر و بنا به گزارش پلیس سوئیس، رشید نکاز، که یک تبعه الجزایری مخالف دولت است و پیشتر تلاش کرده بود تا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور کاندیدا شود، از سوی پلیس ژنو در داخل بیمارستانی دستگیر شد که بوتفلیقه در آن بستری شده است.

جوانا متی، سخنگوی پلیس ژنو به خبرگزاری فرانس پرس گفته بود:« تاکید می‌کنم که نکاز هماکنون در مقر پلیس تحت بازجویی است، زیرا که علیه او به اتهام نقض حرمت اقامت شکایت شده است» و توضیح داد که وی علیرغم هشدارها دست به این اقدام زده و وارد بیمارستان شده است.