.
.
.

برغم بستن ایستگا‌ه‌های قطار هزاران معترض در پایتخت الجزایر تظاهرات کردند

الجزایر...«جمعه سرنوشت» ؛ فراخوان برای تظاهرات بزرگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربیه در الجزیره پایتخت الجزایر روز جمعه 8 مارس گزارش داد که مقامات این کشوربرای جلوگیری از تجمع معترضان تمام ایستگاه‌های قطار ورودی به پایتخترا را بستند.

این در حالی که خبرگزاری فرانسه از تجمع هزاران نفر از تظاهرکنندگان در مرکز پایتخت الجزایر برای برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

در سومین هفته از اعتراضات مردم الجزایر علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد که علاوه بر پایتخت شهرهای دیگر الجزایر امروز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات اعتراضی جدیدی علیه نامزدی بوتفلیقه خواهد بود.

برگزاری این تجمع‌های بزرگ در پایتخت در پاسخ به فراخوان شماری از فعالان سیاسی که برای تظاهرات موسوم به «جمعه سرنوشت» فراخوان داده بودند.

همزمان با برگزاری تظاهرات در الجزایر تعدادی از شهروندان جزایری در محیط بیمارستان دانشگاه که رئیس جمهوری الجزایر در ژنو در آن بستری است تجمع کردند.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا و کمیسیون اروپا سه‌شنبه 5 مارس از الجزایر خواستند به حق تظاهرات احترام بگذارد؛ درخواستی که هم‌زمان با تظاهرات هزاران الجزایری علیه نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری این کشور مطرح شده است.

از 22 فوریه، الجزایر شاهد اعتراض‌هایی در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری برای دور پنجم است. این حجم از تحرک خیابانی و سقف خواسته‌های آن، در تاریخ 20 سال گذشته الجزایر بی سابقه است.

معترضان با ادامه ریاست‌جمهوری بوتفلیقه که از سال 2013 روی صندلی چرخ دار می‌نشیند، مخالفند.

از سویی کمیسیون اروپا خواستار احترام به آزادی بیان در الجزایر و شد و تاکید کرد که بر حق تظاهرات، آزادی بیان و تجمع در قانون اساسی الجزایر تاکید شده است.

کمیسیون اروپا افزود که انتظار دارد دست‌یابی مردم الجزایر به این حقوق به صورت مسالمت‌آمیز محقق و به قانون کشور احترام گذاشته شود. کمیسیون اروپا بر شراکت میان اتحادیه اروپا و پایبندی اتحادیه به توسعه روابط با الجزایر، تاکید کرد.