.
.
.

بریتانیا: حوثی‌ها باید از بندر و شهر الحدیده خارج شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا بار دیگر خواستار خروج کامل شبه نظامیان حوثی از شهر و بندر الحدیده و اجرای توافق نامه «سوئد» دسامبر 2018 شد.

آلیسون کینگ، سخنگوی دولت بریتانیا، روز جمعه در مصاحبه‌ای با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط ضمن تاکید بر اهمیت حل بحران یمن از طریق گفتگوی سیاسی، خواستار خروج شبه نظامیان حوثی از بندر و شهر الحدیده شد.

سخنگوی دولت بریتانیا:«ما برای تشویق و حمایت از گفتگوهای مسالمت آمیز در حال تلاش هستیم. ما معتقدیم که حوثی‌ها باید بندر الحدیده را ترک کنند، و اگر این اتفاق نیفتد، عملیات رزمی و جنگ شدت خواهد گرفت و این در نهایت به زیان مردم یمن و بسیار خطرناک خواهد بود».

سخنگوی دولت بریتانیا گفت: «بریتانیا از نقش ایران در یمن بسیار نگران است و ارسال سلاح به حوثی ها با مخالف قطعنامه شورای امنیت است ما عمیقا نسبت به گزارش‌هایی که حاکی از ارسال موشک‌های بالستیک از ایران به حوثی‌ها بسیار نگران هستیم این رفتار امنیت منطقه خاورمیانه را تهدید می‌کند».

گفتنی است که محمد علی الحوثی یکی از رهبران حوثی‌ها روز جمعه شب ضمن هجوم لفظی به «جرمی هانت» وزیر امور خارجه بریتانیا درخصوص توافق صلح الحدیده گفت: «سخنان هانت گمراه کننده و غیر شفاف است».

رهبر حوثی افزود: بریتانیا دیگر یک میانجی بی طرف در حل بحران یمن محسوب نمی شود.

وی افزود:«توئیت وزیر امور خارجه بریتانیا در جهت عدالت نیست بلکه در خدمت برنامه های آمریکا و اسرائیل در شورای امنیت است».
هانت در توئیتی خواستار خروج شبه نظامیان حوثی از بندر الحدیده شد.

او گفت با عادل الجبیر و العساف در ریاض مذاکره کرده و بر ضرورت خروج شبه نظامیان حوثی از الحدیده توافق کردند.

گفتنی است که بر اساس توافقی که در نشست چندجانبه صلح یمن در سوئد در دسامبر 2018 حاصل شد، شبه نظامیان حوثی متعهد شدند بندر الحدیده را ترک کنند و تأمین امنیت بندر را به نیروهای امنیتی محلی و دولتی بسپارند. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل شخصاً در مذاکرات ریمبو سوئد حضور داشت این در حالی است که حوثی‌ها با همه تعهداتی که دادند اما هنوز از بندر خارج نشده و به این توافق عمل نکردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم