.
.
.

الجزایر.. آمریکا و اروپا خواستار احترام به «حق تظاهرات» شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا و کمیسیون اروپا سه‌شنبه 5 مارس از الجزایر خواستند به حق تظاهرات احترام بگذارد؛ درخواستی که هم‌زمان با تظاهرات هزاران الجزایری علیه نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری این کشور مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت بالادینو سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما تظاهرات در الجزایر را زیر نظر داریم و به این کار ادامه خواهیم داد».

او تاکید کرد: «ایالات متحده از مردم الجزایر و حقش در تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند».

این نخستین واکنش آمریکا به اوضاع الجزایر از زمان آغاز تظاهرات اعتراض‌آمیز در این کشور است. اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اشاره‌ای به انگیزه این تظاهرات نکرد.

از 22 فوریه، الجزایر شاهد اعتراض‌هایی در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری برای دور پنجم است. این حجم از تحرک خیابانی و سقف خواسته‌های آن، در تاریخ 20 سال گذشته الجزایر بی سابقه است.

معترضان با ادامه ریاست‌جمهوری بوتفلیقه که از سال 2013 روی صندلی چرخ دار می‌نشیند، مخالفند.

از سویی کمیسیون اروپا خواستار احترام به آزادی بیان در الجزایر و شد و تاکید کرد که بر حق تظاهرات، آزادی بیان و تجمع در قانون اساسی الجزایر تاکید شده است.

کمیسیون اروپا افزود که انتظار دارد دست‌یابی مردم الجزایر به این حقوق به صورت مسالمت‌آمیز محقق و به قانون کشور احترام گذاشته شود. کمیسیون اروپا بر شراکت میان اتحادیه اروپا و پایبندی اتحادیه به توسعه روابط با الجزایر، تاکید کرد.