.
.
.

یک کشته، 63 زخمی در الجزایر در جریان تظاهرات علیه کاندیداتوری مجدد بوتفلیقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع آگاه شامگاه جمعه اول مارس از کشته شدن یک نفر، مجروح شدن 63 تن و بازداشت شدن 45 دیگر در تظاهرات گسترده‌‌ای خبر داد که در پایتخت الجزایر در نزدیکی قصر ریاست جمهوری این کشور در اعتراض به کاندیداتوری مجدد بوتفلیقه آغاز شده است.

به گزارش العربیه تظاهرات گسترده مردم الجزایر علیه پنجمین کاندیداتوری بوتفلیقه در برخی مناطق این کشور از صبح جمعه و در پی فراخوان فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی آغاز شده است.

با ادامه تظاهرات نیروهای پلیس الجزایر در اطراف مقر ریاست جمهوری این کشور مستقر شدند.

تظاهرکنندگان در پایتخت الجزایر توانستند با پشت سر گذاشتن موانع ایجاد شده و علی‌رغم حضور گسترده نیروهای پلیس از میدان پست مرکزی و دانشگاه مرکزی به سوی میدان موریس اودان و خیابان دیدوش مراد حرکت کنند.

در سایه سانسور خبری اعمال شده علیه رسانه‌های محلی، تلویزیون الجزایر به نقل از پلیس این کشور گزارش داد با وقوع درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس یک نفر سالمند جان خود را از دست داده و 56 تن از نیروهای پلیس و 7 تن از معترضان زخمی شدند.

بنا به گزارش تلویزیون الجزایر به نقل از بیانیه اداره کل امنیت ملی ناظر بر فعالیت‌های مختلف دستگاه‌های امنیتی الجزایر، نیروهای پلیس این کشور طی ساعات روز 45 نفر از جمله 5 تن که تلاش می‌کردند وارد هتل الجزایر شوند را بازداشت کرده‌اند.

هتل الجزایر در خیابانی واقع شده است که تظاهرکنندگان در آن حرکت کرده و تلاش کردند به مقر ریاست جمهوری برسند، در ساعات پایانی روز درگیری‌هایی نیز میان دو پلیس و تعدادی از جوانان معترض رخ داده است.

بنا به اظهارات پلیس تظاهرکنندگان توانستند وارد هتل شده و خودروهای موجود در پارکینگ آن را تخریب کنند.

همچنین ویترین بعضی از مغازه‌های این خیابان تخریب، شیشه‌های شعبه یک بانک شکسته و یک خودرو به آتش کشیده شد و نیروهای امنیتی توانستند با استفاده گسترده از گاز اشک‌آور تظاهرکنندگان را متفرق کنند.

ویدیوهایی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که درگیری‌هایی را میان نیروی پلیس و تعدادی از معترضان در میدان یکم مه نشان می‌دهد.

پایتخت الجزایر و تعدادی از شهر‌های دیگر این کشور جمعه شاهد تظاهرات دهها هزار تن از مردم الجزایر بود که شعارهایی را علیه رژیم این کشور سر دادند.