.
.
.

فراخوان «کاروان‌های مقاومت» از سوی معترضان سودانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معترضان سودانی روز پنجشنبه 28 فوریه 2019 برای تظاهراتی گسترده تحت عنوان «کاروان‌های مقاومت» فراخوان دادند. این در حالی است که دولت عمر البشر اعلام کرده که در حال بررسی و تجدید نظر در باره مسئله افزایش «تعرفه‌ها» در این کشور است افزایش تعرفه‌ها در سودان یکی از علل اعتراضات مردم در سودان بود.

«مجمع صاحبان حرف» که این فراخوان تظاهرات را داده است اعلام کرد که راهپیمایی اعتراضی امروز پنجشنبه بعد از ظهر برگزار می‌شود.

این مجمع در بیانیه‌ای ضمن مشخص کردن مناطق برگزاری راهپیمایی‌های ضد دولتی اعلام کرده که تظاهرکنندگان خواستار تغییر کلی نظام در سودان هستند. تظاهرات قرار است در خارطوم منطقه دریایی، منطقه ام درمان و در شماری دیگر از ایالت های سودان برگزار شود.

«تجمع صاحبان حرف» سودانی، اعلام کرد، هدف از برگزاری این تظاهرات، عدم قبول قانون «وضعیت فوق‌العاده» که عمر البشیر رئیس جمهوری سودان آن را اعلام کرد و همچنین اعتراض به بازداشت‌های بی رویه فعالان سیاسی در سودان است.

این در حالی است که عوض بن عوف معاون رئیس جمهوری سودان روز چهارشنبه گفت که قانون «وضعیت فوق‌العاده» که دولت آن را اجرا کرده برای مبارزه با قاچاق است نه برای جلوگیری از تظاهرات اعتراضی سودانی‌هاست.

بررسی و تجدید نظر در باره افزایش تعرفه‌ها

در همين حال محمد طاهر ایلا، نخست وزیر سودان روز چهارشنبه از بررسی و احتمال تجدید نظر دولت در باره مسئله افزایش «تعرفه‌ها» خبر داد.

نخست وزیر جدید سودان پس از نشستی که با هیئت دولت داشته گفت، دولت یک سری اقدامات و تصمیمات جدید مربوط به مسائل اقتصادی و معیشتی در روزهای آینده به اجرا در می‌آورد.

او افزود:«هدف از این اقدامات پر کردن شکاف‌های موجود بین طبق‌های اجتماعی است که زیان‌های زیادی به اقتصاد کشور وارد کرده است.
وی افزود:« یکی از این اقدامات بررسی و تجدید نظر در مسئله افزایش تعرفه‌ها بر کالاهای مورد نیاز مردم است.

وی اظهار داشت:«در این نشست مسئله مربوط به تأمین منابع درآمد بخش کشاورزی، تعرفه‌‌های گمرکی و تجهیزات سرمایه‌گذاری برای خرید گندم محلی با هدف تأمین 40 درصد از نیازهای کشور به گندم برای سال جدید است.