.
.
.

سازمان ملل: نیروهای امنیتی اسرائیل به اتهام جنایت در غزه باید محاکمه شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بازرسان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه 28 فوریه 2019 اعلام کردند، نیروهای امنیتی اسرائیل به دلیل ارتکاب جنایت ضد بشری علیه فلسطینی‌ها در غزه باید محاکمه شوند.

به گفته بازرسان این سازمان سربازان و نیروهای امنیتی اسرائیل تعداد 189 غیر نظامی فلسطینی را جریان راهپیمایی مسالمت آمیز «بازگشت بزرگ» در مرز نوار غزه با اسرائیل را هدف قرار داده و به عمد آنها را به قتل رساندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته بازرسان ضمن درخواست محاکمه نیروهای امنیتی اسرائیل، گفته نیروهای اسرائیلی علاوره بر قتل عمدی 189 تن تعداد 6100 نفر را سال گذشته در تظاهرات مسالمت آمیز زخمی کردند.

کمیته بازرسان سازمان ملل متحد گفته است به اطلاعاتی دست دارد که نشان می‌دهد برخی سربازان اسرائیلی علیه فلسظینی‌ها دست به اقدامات ضد بشری زده‌اند.

این کمیته گفته است برخی تک‌تیراندازان اسرائیلی و برخی فزماندهان در کشتار عمدی فلسطینی‌ها دست دارند کمیته بازرسان گفته است این اطلاعات را در اختیار میشل باشله، در کمیساریای سازمان ملل متحد تحویل خواهد داد تا این نهاد آن را به دادگاه بین المللی ارسال کند.

این کمیته گفته است نیروهای امنیتی اسرائیل برخی فلسطینی‌ها که هیچ تهدیدی برای اسرائیل تشکیل نمی‌دادند را با شلیک مستقیم به قتل رسانده یا آنها را برای همیشه فلج کرده‌اند.
اسرائیل گزارش بازرسان سازمان ملل را «نمایشنامه‌ای بیهوده» توصیف کرد.

اسرائیل کاتس، مسئول بخش امور سیاسی حقوقی وزارت خارجه اسرائیل گزارش بازرسان را جانبدارانه و ضد این کشور توصیف کرده است .

او گفت :«هیچ کس نمی تواند حق دفاع از خویشتن را اسرائیل سلب کند».

کمیساریای سازمان ملل پیشتر خواستار توقف قتل و کشتار فلسطینیان در غزه و خودداری نظامیان اسرائيل از بکارگیری زور و قدرت بی‌رویه علیه آنها و بازخواست و مجازات عاملان قتل فلسطینیان در جریان این راه پیمایی‌ها شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در اوریل 2018 در بیانیه‌ای تیراندازی نظامیان اسرائيل به سمت شرکت‌کنندگان در تظاهرات «بازگشت بزرگ» در نوار مرزی غزه که تا آن زمان به کشته شدن 42 فلسطینی و جراحت 5500 نفر دیگر منجر شده بود را به شدت محکوم کرده و آن را نقض آشکار کنوانسیون چهارم ژنو دانست.

فلسطینی‌ها از سال گذشته به مناسبت سالروز اشغال سرزمین‌هایشان توسط اسرائیل تظاهرات مسالمیت‌آمیزی را در مرز بین اسرائیل و نوار غزه برگزار می‌کنند. این راهپیمایی‌ها با هدف اصرار بر حق بازگشت مهاجران فلسطینی و کاهش محاصره غزه از سوی اسرائیل برگزار می شود.

اسرائیل می گوید نیروهایش برای محافظت از نفوذ و حملات ستیزه جویان فلسطینی به مرزهایش به سوی آنها آتش گشوده است.