.
.
.

خروج کودکان و زنان بی‌سرپرست از آخرین ويرانه خلافت داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه، روز چهارشنبه 27 فوریه 2019 در گزارشی، از خروج باقی‌ماندگان منطقه «الباغوز» یا به عبارتی آخرین ویرانه از «دولت خلافت اسلامی» داعش که اغلب آنها را کودکان و زنان بی سرپرست تشکیل می‎دهند، خبر داد.


طبق این گزارش حدود 700 نفر كه اغلب آنها را آسیایی‌ها تشکیل می‌دهند، از آخرین ویرانه‌های داعش خارج و به سوی مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک، حرکت کرده و خود را تسلیم کردند. حدود 40 نفر از افراد داعش در میان این تعداد از آوارگان بودند که آنها نیز خود را تسلیم نیروهای سوریه دمکراتیک کردند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، 15 اتوبوس روز پنجشنبه، 40 عضو داعش را از الباغوز به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک انتقال داده و بقیه منتظر انتقال آنها به مناطق «امن» که تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک است هستند.
با توجه به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، افراد داعش که تسلیم نیروهای سوریه دمکراتیک شدند، به وسیله خودرو به پایگاه ائتلاف بین المللی در حومه شهر «دیرالزور» انتقال داده شدند.


به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه از دسامبر سال 2018، تاکنون حدود 51750 جنگجوی داعشی از شهروندان کشورهای مختلف مانند سوریه، عراق، روسیه، سومالی، فیلیپین و سایر ملیت‌های غرب آسیا از داعش فرار کرده و خود را به اردوگاه آمریکایی‌ها و نیروهای سوریه دمکراتیک تسلیم کردند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه صدها کودک و زن نقاب پوشیده بوسیله 15 اتوبوس و کامیون بزرگ در منطقه صحرایی که تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک است پیاده شدند، این زنان و کودکان برای دریافت غذا و آب به صف ایستادند تا پس از عملیات تفتیش دقیق غذای خود را تحویل گیرند. طبق این گزارش افراد آواره از الباغوز در شرایطی بسیار سخت در میان باد و سرمای شدید در خیمه‌های شهرک «الهول» در شمال شرق سوریه اسکان داده شدند.


به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه دو آمبولانس و 4 هلیکوپتر برای ارائه خدمات پزشکی فوری در کنار این خیمه‌گاه قرار دارند.
در میان 700 آواره الباغوز تعدادی از زنان عراقی، سوری، روسی، آذربایجانی، لهستانی، اندونزی و زنان ایزدی به چشم می‌خورند. این تعداد از زنان و کودکان از اینکه سالم رسیده‌اند شگفت زده‌اند چرا که به گفته آنان هر کس در دست داعش بیفتد احتمال زنده ماندنش بسیار کم است.

خارج کردن اجساد کودکان از مزارع شرق فرات

انتقال ده‌ها جسد متعلق به کودکانی که بر اثر گرسنگی و بدی شرایط آب و هوایی در اطراف شهر الباغوز هنگام فرار جان باختند. روز سه‌شنبه، یک دختر بچه‌ای در اردوگاه الهول به علت بدتر شدن وضعیت سلامتی‌اش جان باخت.


تاکنون نزدیک 51 نفر در اردوگاه الهول به دلیل سختی شرایط آب و هوایی و نداشتن غذای کافی یا برخی از آنها در نتیجه سفر و حین فرار از داعش دچار بیماری شده و سپس در اردوگاه جان خود را از دست دادند که البته بیشتر این افراد را کودکان تشکیل می‌دهند.


سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه گفته است بیش از 78 تن از غیر نظامیانی که از داعش فرار کردند پس از رسیدن به اردوگاه «الهول» جان خود را از دست دادند. طبق گزارش این سازمان دو سوم این تعداد جانباختگان کودک هستند.
سازمان بهداشت جهانی گفته است، بسیاری از تازه واردان به اردوگاه الهول زنان باردار هستند که زمان زایمان آنها نیز نزدیک است. این زنان به خدمات بهداشتی دقیق پس از زایمان نیاز مبرم دارند.

الباغوز آخرین ویرانه‌های دولت خلافت اسلامی داعش

ابوبکر البغدادی، رهبر این سازمان در سال 2014، وقتی که تاسیس دولت خلافت اسلامی را اعلام کرد سرزمین‌های گسترده ای از عراق و سوریه را اختیار داشت اما اکنون نه تنها تمام آن سرزمین را از دست داده بلکه «الباغوز» که بخش بسیار کوچکی از روستاهای احاطه شده به زمین‌های کشاورزی کنار رودخانه فرات نزدیکی مرز عراق را نتوانسته نگه دارد. این منطقه به عنوان آخرین ویرانه باقی مانده از دولت داعش نیز به دست نیروهای سوریه دمکراتیک می‌افتد.

به گفته دیدبان حقوق بش سوریه، در میان آوارگان کودکانی به چشم می خورد که بی‌سر پرست هستند آنها نه مادری دارند و نه پدری.
یک پسربچه 11 ساله اندونزی در میان آوارگان داعش دیده می‌شود او گفته است که او از چهار سال پیش به همراه پدر و مادرش که به داعش پیوسته بودند، به سوریه آورده شد. او افزود او به همراه پدر و مادر در عراق و سپس در شرق سوریه زندگی کردند. مادر او در بمباران ائتلاف بین المللی کشته شد و پدرش نیز به اسارت نیروهای سوریه دمکراتیک اسیر شد.


مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک، به خبرگزاری رویترز گفت، حدود 40 هزار غیرنظامی به مدت سه ماه از جمله 15 هزار نفر از 9 فوریه یعنی از زمان اعلام آمادگی نیروهای سوریه دموکراتیک برای هجوم به «الباغوز» آخرین پایگاه‌های داعش است، خود را تسلیم کردند.
این فرمانده گفته است که آنها نیروهای داعش که تسلیم شدند را به دقت زیر نظر دارند.