.
.
.

وشق عربی پس از 35 سال دوباره در امارات دیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دوربین‌های منطقه ملی حفیت که یک منطقه حیات وحش حفاظت‌شده در العین امارات متحده عربی است، تصویری از یک وشق عربی با حجم متوسط، رنگ خاکستری و گوش‌های سیاه ثبت کردند. این گربه‌سان معروف آخرین بار در سال 1984 دیده شده بود.

این تصاویر توسط دوربین‌های ثبت و رصد حرکت حیوانات ثبت شد. مجموعه‌ای شامل 45 دوربین که به طور 24 ساعته کار می‌کنند، این منطقه حفاظت‌شده حیات وحش را زیر نظر دارند و دانشمندان از این طریق شیوه زندگی حیوانات را زیر نظر گرفته و مطالعه می‌کنند.

اگرچه وشق به طور کل به عنوان یک جانور شب‌رو شناخته می‌شود که در تاریکی شب فعالیت می‌کند، اما دوربین‌های منطقه ملی حفیت تصاویری از این حیوان در روز و در شب ثبت کردند.

وشق‌ها به شکار پرندگان، جوندگان و پستانداران کوچک می‌پردازند و می‌توانند برای مدت‌های طولانی بدون خوردن آب به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر شیخه سالم الظاهری دبیرکل جمعیت محیط زیست ابوظبی گفت که محافظت از تنوع بیولوژیکی و حمایت از مناطق حفاظت‌شده یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این جمعیت است و پیدا شدن دوباره وشق عربی همگان را متوجه ضرورت حمایت از منابع طبیعی با استفاده از روش‌ها و امکانات پیشرفته کرد.

وشق عربی پیش از این به طور گسترده در سرتاسر منطقه و به ویژه مناطق کوهستانی وجود داشت اما با افزایش صید آن، این جانور در شبه‌جزیره عربی کاملا ناپدید شد و به دلیل نبود شواهد و اسنادی درباره وجود این جانور، وشق عربی در امارات در فهرست قرمز جانواران در خطر انقراض قرار گرفت و انقراض آن اعلام شد، اما با مشاهده مجدد آن پس از 35 سال، تلاش‌ها برای مطالعه تعداد و زیستگاه این جانور از سر گرفته شد.