.
.
.

ملک سلمان خواستار موضعگیری جامعه بین‌المللی در قبال دخالت‌های ایران در منطقه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، روز یکشنبه در نشست کشورهای عربی- اروپایی ضمن تقدیر و ستایش از روابط تاریخی بین جهان عرب و اتحادیه اروپا، گفت ما خواستار موضعگیری جامعه بین‌المللی در برابر دخالت‌های ایران هستیم.

ملک سلمان که در شرم الشیخ سخن می گفت، طی سخنانی از تلاش کشورهای اروپایی برای حل و فصل قضیه فلسطینی‌ها قدردانی کرد

پادشاه سعودی از جامعه بین‌المللی بخواست تا برای متوقف کردن دخالت‌های آشکار ایران در دیگر کشورهای منطقه موضعگیری کند.

پادشاه سعودی تأکید کرد که پشتیبانی رژیم ایران از شبه نظامیان حوثی و دیگر شبه نظامیان در منطقه، اقدامات خصمانه و دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر، نیازمند یک موضعگیری جدی از جامعه بین‌المللی است تا رژیم ایران را مجبور به پایبندی به اصول حسن همجواری، احترام قوانین بین المللی و متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای و بالستیکی بکند.

وی افزود: «پادشاهی سعودی هواره بر اهمیت یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن بحران یمن بر مبنای ابتکار عمل کشورهای عربی خلیج، نتایج گفت و گوی ملی میان گروه‌های یمن و قطعنامه 2216 شورای امنیت تاکید می‌کند».

ملک سلمان اظهار داشت: «سعودی همچنین بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی یمن و مجبور کردن شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران از اراده جامعه جهانی مطابقت دارد».

ملک سلمان گفت:« پادشاهی سعودی تلاش‌های زیادی را برای اطمینان از موفقیت گفتگوهای سوئد انجام داد ما خواستار پیگیری اجرای مفاد توافق‌نامه سوئد و آنچه در این مذاکرات مورد توافق قرار گرفت هستیم ما از سازمان ملل می‎خواهیم که مسئولیت کندی روند اجرای توافقنامه سوئد را به گردن شبه نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران بداند».

پادشاه سعودی با اشاره به مسئله فلسطین، گفت:«مسئله فلسطین نخستین مسئله کشورهای عربی در نشست اخیر رهبران کشورهای عربی در سعودی بود که به نام نشست قدس معروف شد. موضع ما نسبت به قضیه فلسطین همواره پایدار و ثابت بوده است ما تکرار می کنیم بازگرداندن حقوق مشروع ملت فلسطین موضع پایدار ماست».