.
.
.

جنجال بر سر نامگذاری خيابانی در پايتخت لبنان به نام «الامام الخميني»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر نمی‌رسد جنجال‌های مرتبط با رهبران ایران در لبنان پایانی داشته باشد. چند روز پس از جنجالی شدن کاریکاتور رهبری فعلی ایران، حالا یک خیابان در بیروت که نام رهبر سابق ایران بر آن اطلاق شده سر و صدا به پا کرده است.

در اقدامی که بسیاری از لبنانی‌ها آن را نتیجه نفوذ حزب‌الله در همه ارکان حاکمیت لبنان توصیف کردند، اتوبان منتهی به فرودگاه بین‌المللی رفیق الحریری بیروت، «الامام الخميني» نامگذاری شد.

لبنانی‌ها می‌گویند که این امر نشانه سیطره حزب‌الله بر لبنان و به اجرا در آوردن تصمیماتش به پشتوانه زرادخانه‌ موشکی‌اش است.

زیاد بارود، وزیر کشور سابق لبنان درباره نامگذاری یک خیابان به نام «الامام الخميني» به العربیة گفت: «تصمیم نامگذاری یک خیابان به نام یک چهره سیاسی یا دینی لبنانی یا غیر لبنانی در شورای شهر اتخاذ می‌شود و برای تایید به وزارت کشور ارسال می‌شود.»

احمد محمد الخنساء نائب رئیس شورای شهر «الغبیری» که اتوبان منتهی به فرودگاه از آن می‌گذرد، نیز گفت که تصمیم تغییر نام این مسیر به «الامام الخميني» در سال 2002، پس از پیشنهاد شورای شهر، از سوی دولت اتخاذ شد و نیروهای مخالف حزب‌الله و ایران، دولت لبنان را به عقب‌نشینی از فرودگاه بیروت به نفع حزب‌الله متهم کردند.

او همچنین گفت که تمام مناطق پیرامون فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت، تحت سلطه نیروهای حزب الله است.

شهردار منطقه الغبیری از جنجال برپا شده در این زمینه اظهار تعجب کرد و گفت این شهرداری هر چند مدت یک بار تابلوهای خیابان‌ها و جاده‌ها را نوسازی و تعویض می‌کند و جنجال‌های پیش آمده در زمینه تابلوی خمینی نتیجه «اوضاع حساسی است که لبنان در آن به سر می‌برد.»

او به عنوان نمونه به نامگذاری یکی از خیابان‌های ضاحیه جنوبی بیروت که کاملا در اختیار حزب‌الله است اشاره کرد. یکی از خیابان‌های این منطقه به نام مصطفی بدرالدین، یکی از فرماندهان کشته شده حزب‌الله نامگذاری شده است. بدرالدین متهم است در ترور رفیق الحریری، نخست‌وزیر سابق لبنان دست داشته و همزمان با برگزاری جلسات دیوان بین‌المللی کیفری درباره این ترور، این نامگذاری جنجال‌ فراوانی به همراه داشت.

پیشتر تابلوی خوشامدگویی به زبان فارسی در یک کشور عربی مانند لبنان، موجی از انتقادها را در پی داشت و بسیاری آن را یک اقدام برنامه‌ریزی‌شده و سیستماتیک برای محو هویت و جعل تاریخ این کشور و تغییر حال و آینده آن دانستند.

در روزهای گذشته نیز موضوع کاریکاتوری که از رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای ترسیم شد نه تنها به محدود شدن و منع انتشار آن در لبنان نیانجامید و شکایاتی علیه برخی از اهالی رسانه در این کشور به دلیل بازنشر این کاریکاتور مطرح شد. روزنامه فرانسوی زبان «کورییه انترناسیونال» برای اولین بار این کاریکاتور را ترسیم و منتشر کرد. پس از حذف کاریکاتور توسط نهادهای نظارتی لبنانی، برخی از اهالی رسانه با استناد به آنچه آزادی بیان خواندند آن را بازنشر کردند.