.
.
.

موافقت دولت یمن با طرح سازمان ملل برای خروج نیروهای نظامی از الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول دولتی یمنی از تماس‌های گسترده‌ای خبر داد که مارتن گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن و ژنرال مایکل لولیسگار رئیس کمیته نظارت بر اجرای توافق سوئد با دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی برای اجرای توافق خروج نیروهای نظامی از بنادر الحدیده و بخش‌هایی از این شهر در حال انجامند.

یک منبع نزدیک به ریاست‌جمهوری یمن به العربیه گفت که دولت این کشور تضمین‌هایی از رئیس کمیته ناظران مبنی بر آغاز عقب نشینی حوثی‌ها از دو بندر الصلیف و راس عیسی تا فاصله پنج کیلومتری این بنادر طی 4 روز آینده دریافت کرد.

به گفته منابع، این اقدام با نظارت کمیته ناظران سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت و پس از اطمینان از پایان آن، روند عقب نشینی از بندر الحدیده و مناطق تماس در شهر طی 11 روز آغاز خواهد شد. در مرحله دوم شبه‌نظامیان حوثی، تا فاصله 5 کیلومتری بندر الحدیده عقب‌نشینی خواهند کرد و نیروهای دولتی هم تا سه کیلومتر و نیمی جنوب آسیاب‌های دریای سرخ عقب خواهند نشست.

پس از آن، شبه‌نظامیان حوثی 350 متر به طرف شمال عقب نشینی خواهد شد وو جاده‌ای به سوی سوله‌های غلات و آسیاب‌های دریای سرخ باز خواهد شد.

تضمین‌ها شامل وضع برنامه‌های لازم برای بازگشت کادرهای امنیتی، اداری و فنی دولت محلی به کار خود می‌شود؛ کادرهایی که سال 2014 شبه‌نظامیان حوثی پس از ورود به الحدیده، از کار برکنار کردند.

منابع می‌گویند که دولت یمن در نامه‌ای به سازمان ملل متحد، آمادگی خود را برای اجرای تمام توافق‌ها پس از زمینه چینی بازگشت کادرهای امنیتی و اداری دولت محلی، تایید خروج شبه‌نظامیان از سه بند و مین روبی جاده رفت و آمد کارمندان سازمان‌های امداد رسان به آسیاب‌های دریای سرخ، اعلام کرد.