.
.
.

اردغان: ترکیه همچنان به خرید «اس-400»از روسیه پایبند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه 16 فوریه در مصاحبه‌ای با تلویزیون (ان.تی.فی) گفت که کشورش از معامله خود برای خرید سیستم موشکی«S-400» از روسیه، عقب نشینی نخواهد کرد.

اردوغان این اظهارات را یک روز پس از مهلت غیر رسمی تعیین شده توسط واشینگتن برای پاسخ نهایی ترکیه به پیشنهاد فروش موشک پاتریوت آمریکایی به عنوان جایگزین موشک‌های روسیه، ایراد کرد.

ترکیه که عضو برجسته و قدرتمند نظامی در ناتو است تاکنون چندین بار اعلام کرده که به خرید سیستم دفاع موشکی روسیه پایبند است.

آنکارا علی رغم هشدارهای پیمان نظامی ناتو به رهبری ایالات متحده که گفته است ترکیه نمی‌تواند سیستم دفاعی S-400 را به عنوان بخشی از سیستم دفاع هوایی ناتو بکار بگیرد، همچنان به خرید این پدافند دفاعی اصرار می‌ورزد.

مقامات آمریکایی یک مهلت غیررسمی تا 15 فوریه به آنکارا دادن تا به پیشنهاد آمریکا پاسخ دهد.

آمریکا هشدار داد که اگر ترکیه به معامله خرید موشک S-400 از روسیه پافشاری کند، واشنگتن پیشنهاد خود را مبنی بر فروش موشک های پاتریوت به ارزش 3.5 میلیارد دلار به ترکیه را لغو خواهد کرد.

مقامات آمریکایی همچنین گفتند که اگر ترکیه خرید موشک روس را عملی کند احتمالا واشینگتن بر شرکت «لوکهید مارتین» فشار بیاورد و قرار داد فروش هواپیماهای جنگنده F-35 به ترکیه را متوقف کند.

ایالات متحده قادر است با تهدید شرکت «لوکهید مارتین» به تحریم‌های بین‌المللی این شرکت را از فروش اسلحه به تر کیه منع کند.