.
.
.

پاراگوئه بهشت حزب‌الله لبنان برای پولشویی و فرار مالیاتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صفای نبود مالیات و عدم پایبندی به قوانین مالیاتی در کشور پاراگوئه ممکن است با ازسرگیری تلاش‌هایی قدیم که می‌تواند منجر به پیوستن این کشور به سیستم حداقلی استاندارد شفاف جهانی بشود، به هم خواهد خورد.

در این میان بزرگترین زیان دیده گروه‌ شبه‌نظامی حزب الله لبنان خواهد بود که آسونسیون پایتخت پاراگوئه را به جایگاهی برای فعالیت‌های خود در زمینه‌های فرار مالیاتی، پولشویی و تامین مالی تروریسم و تجارت مواد مخدر مبدل ساخته است.

در حالی که فعالیت‌های شبکه حزب الله لبنان در این کشور آمریکای لاتین شامل تامین مالی تروریسم، پولشویی و تجارت مواد مخدر است، مقامات پاراگوئه اما دائما تلاش می‌کنند تا از میزان حساسیت‌ها نسبت به تهدیدی که وجود حزب الله در کشورشان تشکیل می‌دهد، بکاهند.

از سویی واشینگتن اما بر خلاف مقامات پارگوئه خطرات این تهدید را دریافته و علی‌رغم این‌که هنوز تعداد زیادی از پست‌های دیپلماتیک در نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین خالی مانده است، به سرعت یک دیپلمات کارکشته و برجسته خود را به عنوان فرستاده آمریکا در این کشور تعیین کرد.

بر خلاف پولشویی، فرار مالیاتی اما در کشور پاراگوئه همواره به عنوان چالش اصلی در این کشور مطرح خواهد ماند. پرونده‌ای که بر مسئولیت‌های ماریو عبدو، رییس جمهوری لبنانی الاصل پاراگوئه افزوده است و کشور او تاکنون نتوانسته به سطح مورد قبولی از استانداردهای شفافیت در جهان ارتقاء یابد.

پاراگوئه از نظر استانداردهای‌ جهانی شفافیت رتبه 130در بین 180 کشور جهان را به خود اختصاص داده و این در حالی است که این کشور هم‌اکنون زیر ذره‌بین ارزیابی گروه ویژه اقدام مالی FATF قرار گرفته که احتمال می‌رود در این راستا بخش‌های تجارت و سرمایه‌گذاری آن تحت محدودیت‌های کمرشکنی قرار گیرند.

کشور پاراگوئه که رییس جمهوری‌اش از آن به عنوان بهشت مالی روی زمین یاد کرده است در حال حاضر مالیات سبک را اعمال کرده و یا تقریبا بدون مالیات است که این موضوع به شکل فزاینده‌ای جنایت‌های سازمان یافته و فراریان از تحریم‌ها را به خود جذب کرده است.

بنا به پرونده‌های پیگیری شده بانک‌های محلی و صرافی‌ها در این کشور حتی هم اگر آگاهانه همکاری نکنند، به عنوان کانال‌های انتقال اموال نامشروع شناخته شده‌اند.