.
.
.

خالد بن سلمان در پاسخ به روحانی: سرزمین‌های عربی متعلق به خود عرب‌هاست

«ملت دوست ایران لایق رهبرانی است که به ملت خود اهمیت دهند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده خالد بن سلمان، سفیر پادشاهی عربی سعودی در آمریکا در توئیتر پاسخ سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران درباره تعلق کشورهای عربی این کشور را داد و گفت که سرزمین‌های عربی به خود عرب‌ها تعلق دارد.

حسن روحانی 11 فوریه 2019 در سالروز پیروزی انقلاب ایران گفت: «مردم ما بخوبی می‌دانند که در 205 سال قبل بخش بزرگی از مناطق شمالی ایران و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شد و 191 سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از این سرزمین مادری جدا کردند. 172 سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب ایران از کشور جدا شد. 163 سال پیش بخش مهمی از شرق ایران از کشورمان جدا شد و 138 سال قبل بخشی از شمال شرق ایران از کشور جدا شد و بعد در 100 سال پیش بخشی بزرگی از جنوب ایران که امروز به عنوان چند کشور در جنوب خلیج هستند از ایران جدا شد.»

این سخنان رئیس‌جمهوری ایران با واکنش سفیر سعودی در آمریکا مواجه شد و شاهزاده خالد بن سلمان در صفحه توئیترش نوشت که «سرزمین‌های عربی متعلق به عرب‌هاست.»

شاهزاده خالد تاکید کرد که رژیم ایران مهم‌ترین تهدید امنیت در منطقه است و کماکان دست از رویاهای توسعه‌طلبانه خود برنداشته و سخنان رئیس این رژیم در چهلمین سالروز انقلاب ایران، اهداف توسعه‌طلبانه آنها را فاش کرد. او ادها کرد که بخشی از سرزمین‌های عربی خلیج عربی متعلق به آنهاست و آن را جنوب ایران خواند اما سرزمین‌های عربی متعلق به عرب‌هاست.

«ملت دوست ایران لایق رهبرانی است که به ملت خود اهمیت دهند»

سفیر سعودی در آمریکا در توئیت دیگری نوشت: «ملت دوست ایران لایق رهبرانی است که به جای هدر دادن ثروت‌ها و اموال ملت در خارج و فتنه‌انگیزی و فرقه‌گرایی و ترورسم در منطقه، به ملت خود اهمیت دهند.»

او چهارشنبه 13 فوریه گفت «به حدود 70 کشور در کنفرانس ورشو می‌پیوندیم تا برای مقابله با چالش‌هایی که آینده امنیت و ثبات را در منطقه تهدید می‌کند و در راس آن‌ها نظام ایرانی نخستین حامی تروریسم در جهان، موضع‌گیری کنیم.»

سفیر سعودی در واشینگتن افزود: «نظام تهران به تلاش‌هایش برای بی‌ثبات کردن امنیت و ثبات منطقه ادامه می‌دهد، شلیک موشک به سوی غیرنظامیان در سعودی و یمن، از آن جمله است.»