.
.
.

ابراز امیدواری آمریکا برای انتقال سیاسی قدرت در سودان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 15 فوریه در واکنش به تظاهرات عمومی گسترده‌ای که از هفته‌ها پیش در سودان آغاز شده برای روند انتقال سیاسی قدرت در این کشور ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه در یک گفتگوی تلویزیونی درباره تحولات اوضاع در سودان گفت:« امیدواریم صدای مردم شنیده شود و انتقال قدرت به وقوع بپیوندد».

با فراخوان تجمع اصحاب حِرَف سودان و دیگر ائتلاف‌های سیاسی روز پنج‌شنبه تظاهرات گسترده‌ای انجام شد. فعالان سودانی اعلام کردند نیروهای امنیتی دست به بازداشت‌های گسترده‌ای زده‌اند و از گاز اشک‌آور برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان استفاده کرده‌اند.

در همین راستا سخنگوی پلیس سودان جمعه اعلام کرد یک پلیس در اثر جراحت‌های وارده فوت شده است. بنا به گزارش پلیس این حادثه زمانی اتفاق افتاده است که تعدادی از تظاهرکنندگان خشمگین در خارطوم پایتخت سودان خودروی پلیس را با سنگ هدف حمله خود قرار دادند.

علاوه بر این تاکنون آمار کشته‌شدگان تظاهرات در سودان که از 19 دسامبر آغاز شده است به 31 تن رسیده است که 3 تن از آنها نیروهای پلیس هستند.

اتحادیه پزشکان مرتبط با مخالفان سودانی هفته گذشته اعلام کرد تاکنون 57 تن در تظاهرات این کشور کشته شدند.

این تظاهرات که با شدت یافتن بحران اقتصادی در سودان و اعتراض به افزایش چند برابری قیمت نان و سوخت در پی کاهش بی سابقه ارزش پول ملی آغاز شده و به چالشی جدی در برابر رییس جمهوری این کشور و از زمان به قدرت رسیدن او مبدل شده است.