.
.
.

اسرائیل عراق را به انجام «عملیات نظامی» در داخل این کشور تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت سرویس اطلاعاتی اسرائیل، روز چهارشنبه 13 فوریه 2019 اعلام کرد، وضعیت فعالیت‌های موشکی ایران در عراق را مورد ارزیابی سالانه قرار داده و احتمال دارد، درداخل این کشور دست به اقدامات نظامی بزند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، ارزیابی سرویس اطلاعاتی ارتش این کشور برای سال جاری نشان می‌دهد مقامات نظامی تهران پس از حملات اسرائیل به تاسیسات نظامی سپاه پاسداران در سوریه و لبنان، تلاش می‌کنند که مجددا این تاسیسات نظامی-موشکی را در عراق ایجاد کنند.

آژانس اطلاعاتی اسرائیل گفته است که تل‌آویو باید تلاش‌های اطلاعاتی خود را در باره عراق را تشدید کند، اگر لازم باشد دست به اقدامات نظامی و عملیاتی در داخل این کشور انجام دهد، چرا که نفوذ و گسترش فعالیت‌های نظامی ایران در عراق به یک تهدید نظامی علیه اسرائیل تبدیل خواهد شد».

گزارش آژانس اطلاعاتی در مورد حضور نیروهای ایران در سوریه، آمده است:«ایران وضعیت و الگو سازی استقرار نیروهای خود را تغییر داده و از مناطق نزدیک به مرز اسرائیل دور شده و نیروهایش را به شمال و شرق سوریه منتقل کرده است».

در این گزارش همچنین آمده است که ایران به منظور تلاش برای مجبور کردن جامعه بین المللی به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور، اقدامات تحریک آمیز در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کرده است.

این اولین بار نیست که اسرائیل ایران را به تلاش برای انتقال تاسیسات موشکی در عراق متهم می‌کند. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل ماه سبتامیر 2018 در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت، ایران موشک های بالیستیک خود را به عراق برده و آنها را در اختیارشبه نظامیان شیعه گذاشته است.

اسرائیل اعلام کرد همانطور که در سوریه پایگاه‌های ایران را هدف قرار داد، در عراق نیز پایگاه‌ها و مواضع نظامی ایران را هدف قرار خواهد داد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفت که کشورش اوضاع سوریه را بطور کامل زیر نظر دارد و تاکید کرد مبارزه اسرائیل با تهدید ایران به داخل مرزهای سوریه محدود نمی شود.

لیبرمن در آن مصاحبه گفت، یک چیز روشن است و آن اینکه اسرائیل از آزادی مطلق عمل برخوردار است و هرگونه تهدید ایران را در هر کجا که باشد مهار خواهد کرد.