.
.
.

اختلاف میان روسيه و تركيه در باره ادلب و منبج و خروج آمریکا از سوریه محور گفتگوهای سوچی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شهر «سوچی» روسیه روز پنج شنبه 14 فوریه 2019 برای میزبانی برگزاری چهارمین نشست سه جانبه رهبران ترکیه، ایران و روسیه آماده می‌شود.

محورهای اصلی گفتگوها در این کنفرانس، بحث و بررسی آخرین تحولات در سوریه و تبادل نظر در باره مسائلی که کشورهای ترکیه، روسیه و ایران در باره آنها اختلاف نظر دارند. تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانون اساسی جدید برای سوریه، و مسئله درگیری‌های اخیر میان گروههای مسلح در ادلب از دیگر محورهای این گفتگوهاست.

اختلاف نظر ترکیه و روس‌ها در باره آینده ادلب نیز از محمورهای این گفتگوهاست. ترکیه با اقدام نظامی نیروهای سوریه یا روسیه برای بازپس گیری این شهر از طریق اقدام نظامی مخالف است و معتقد است که با خلع سلاح گروههای مسلح از طریق گفتگو و مذاکره برای جلوگیری از فاجعه قتل غیر نظامیان بهترین گزینه است.

از دیگر مسائل مهمی که در این کنفرانش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و پیامدهای آن بر آینده شهرهایی که به دست کردهای مورد حمایت آمریکا اداره می‌شود.

ترکیه بر سر ادامه کنترل کردها بر این مناطق مخالف است. ادلب طی هفته های گذشته شاهد درگیرهای خشونت باری میان گروه‌های مسلح در آن شهر بود.

قرار است در حاشیه این کنفرانس رئیس جمهوری روسیه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به طور جداگانه‌ای گفتگو کند. هدف پوتین از این گفتگوی جدا گانه نزدیک کردن دیدگاههای دو طرف برای رسیدن به توافقی در باره مسائل مورد اختلاف در سوریه است.

روسیه «هیئت تحریر الشام» (النصره سابق) را مسئول بدتر شدن وضعیت در ادلب می‌داند روسیه معتقد است که با یک حمله غافلگیرانه می تواند کار النصره را پایان دهد. اما ترکیه به بهانه ترس از یک فاجعه انسانی مخالف این اقدام است.

از سوی دیگر ترکیه خواهان اقدام نظامی در منبج و مناطقی که در دست کردهای سوریهخ است که این کار با مخالفت روسیه ایران و سوریه مواجه شده است.

اما در باره تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی نیز رژیم سوریه خواستار اضافه نمودن برخی بندها به این قانون شده است که با مخالفت ترکیه مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم