.
.
.

نخست‌وزیر عراق خطاب به وزیر دفاع آمریکا: با حضور نظامیان خارجی در کشورمان مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق به پاتریک شاهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت که کشورش با وجود پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک عراق مخالف است.

برپایه بیانیه‌ای که دفتر اطلاع رسانی نخست‌وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه 12 فوریه صادر کرد، العبادی به پاتریک شاهان گفت: «تصمیمات عراق مستقل است و از هیچ نفود یا تحمیلی از سوی هر طرفی که باشد، تاثیر نمی‌پذیرد».

العبادی همچنین بر اهمیت «رابطه با ایالات متحده که در مبارزه با تروریسم داعش نقش ایفا کرد» برای عراق، تاکید کرد. او همچنین گفت که دو کشور «باید به توافق‌نامه‌های اساسی که مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی است و نه هیچ چیز دیگر» پایبند باشد. او تاکید کرد: «وجود پایگاه‌های نظامی آمریکایی در خاک عراق قابل قبول نیست».

پاتریک شاهان سرپرست وزارت دفاع در سفری از پیش اعلام نشده، سه‌شنبه وارد عراق شد.

شاهان به مقام‌های عراقی گفت که ایالات متحده می‌داند حضور نیروهایش در عراق بنا بر درخواست بغداد است. او قصد دارد روابط با این کشور را به ثبات خود باز گرداند به ویژه پس از آن‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا گفت که حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای زیر نظر گرفتن ایران ضروری است.

این سخنان خشم برخی مقام‌های عراقی را برافروخته بود.

شاهان به خبرنگاران گفت: «به آن‌ها (مقام‌های عراقی) گفتم که ما حاکمیت و تمرکزش‌شان بر استقلال را به رسمیت می‌شناسیم و ما بنا بر درخواست دولت عراق حضور داریم».

آمریکا در حال حاضر حدود 5200 نیروی نظامی در عراق دارد. این نیروها بنا بر درخواست بغداد به منظور کمک در جنگ علیه داعش به عراق اعزام شده‌اند.