فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ژنرال آمریکایی: احتمال دارد نیروهای‌‎مان را طی چند هفته آینده از سوریه خارج کنیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژنرال جوزف فوتیل فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا یکشنبه 10 فوریه گفت که احتمال دارد ایالات متحده طی چند هقته آینده، خارج کردن نیروهایش از سوریه را بر پایه فرمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا صادر کرده، آغاز کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، فوتیل که بر نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نظارت می‌کند، گفت که زمان دقیق خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، به اوضاع در این کشور ارتباط دارد.

  نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک که از پشتیبانی آمریکا برخوردارند، شنبه «عملیاتی نهایی» علیه آخرین مناطق تحت تصرف داعش در نزدیکی مرزهای عراق آغاز کردند.

  آمریکا هم خارج کردن بخشی از تجهیزات نظامی خود را از سوریه آغاز کرده است.

  فوتیل در پاسخ به سوالی که خارج کردن بیش از 2 هزار نیروی آمریکایی چه زمانی آغاز خواهد شد؟ گفت: «احتمالا تا چند هفته دیگر. اما بار دیگر تاکید می‌کنم که همه این‌ها به تحولات روی زمین ارتباط دارد».

  فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا که با خبرنگاران همراهش در سفر خاورمیانه‌ای سخن می‌گفت، اظهار داشت: «درباره خروج؛ بر این باورم که ما در مسیر صحیحی قرار داریم و جایی هستیم که می‌خواستیم باشیم. انتقال افراد از انتقال تجهیزات آسان‌تر است. از این رو چیزی که اکنون می‌خواهیم انجامد دهیم، خارج کردن این تجهیزات است که در حال حاضر در سوریه به آن نیاز نداریم».

  اعلام ناگهانی ترامپ از عزمش برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، باعث شد جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده استعفا دهد. همچنین مسئولان نظامی آمریکایی را بر آن داشت تا به سوی وضع طرحی برای خروج به گونه‌ای که بیشترین دستاوردها حفظ شود، بشتابند. صدها نیروی اظافه هم برای تسهیل روند خروج، به سوریه اعزام شدند.

  برآورد مسئولان آمریکایی آن است که احتمالا خروج نیروهای نظامی از سوریه تا مارس یا آوریل آینده زمان ببرد. آن‌ها اما از تعیین جدول زمانبندی دقیق با توجه به وضعیت میدان نبرد خودداری می‌کنند.

  یکی از سوال‌های مطرح این است که آیا ایالات متحده نیروهای خود را از سوریه به عراق منتقل خواهد کرد؟ جایی که آمریکا همچنان 5 هزار نیرو به منظور کمک به بغداد در جنگ علیه داعش و منع قدرت گرفتن دوباره‌اش کمک می‌کنند.

  فوتیل گفت که معتقد نیست آمریکا شمار نیروهای خود رد سوریه را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. او البته در را برای احتمال تغییر ترکیب نیروهای آمریکایی به منظور ادامه فشار بر داعش، باز گذاشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران