فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نامه خانواده نزار زکا زندانی لبنانی در ایران به پیوست یک عکس برای ظریف

  منبع: العربیه.نت فارسی

  خانواده نزار زکا شهروند لبنانی که از سال 2015 در ایران زندانی است و از یک هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده، شنبه 9 فوریه، عکسی به همراه یک نامه که برای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشته‌اند، منتشر کردند.

  ظریف برای سفری دو روزه که طی آن با مسئولان بلندپایه لبنانی دیدار می‌کند، یکشنبه وارد بیروت شد.

  به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، خانواده زکا، بیانیه‌ای منتشر کردند که در آن آمده است: «به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مناسبت سفرتش به بیروت. نزار زکا شهروند لبنانی در روز روشن در تهران ربوده شد. این آدم ربایی در عکس پیوست دیده می‌شود. او بنا بر دعوت رسمی از سوی دولت ایران به تهران رفته بود. او اکنون 7 روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. ایران ممنونیم».

  عکس، نزار زکا را در یکی از خیابان‌های تهران نشان می‌دهد در حالی که شماری از افراد او را احاطه کرده‌اند و او به سمت خودرویی برای سوار شدن می‌رود. این عکس لحظه دستگیری او را نشان می‌دهد.

  9 ژانویه گذشته پسر نزار زکا در مصاحبه‌ای با العربیه گفته بود که 3 هفته است صدای پدرش را نشنیده و نمی‌داند سپاه پاسداران او را به کدام زندان منتقل کرده است. او افزود: «نمی‌دانم کجاست. آن‌ها او را برای اعتراف به دروغ‌هایی که می‌خواهند و پخش تلویزیونی آن زیر فشار گذاشته‌اند».

  او که مقیم ایالت تگزاس است، افزود: «بسیار ذلت بخش و اهانت آمیز است که سپاه پاسداران ایران، دروغ‌ از تلویزیون پخش می‌کند».

  او به مستندی پخش شده در تلویزیون ایران اشاره دارد که نزار زکا را در مناسبت‌های مختلف و در کشورهای متفاوت نشان می‌دهد و او را متهم به اقدام‌های مشکوک می‌کند.

  پسر نزار زکا لبنان را هم به کوتاهی متهم کرد و گفت: «از زمان انتخابات لبنان در ماه مه گذشته، هیچ تحرکی نمی‌بینیم». او پرسید: «چرا حقوق شهروندی لبنانی را درخواست نمی‌کنند؟».

  خانواده نزار زکا در بیانیه‌ای پیشین، از مقام‌‎های ایرانی خواسته بودند درباره سرنوشت او اطلاع رسانی کنند.

  در این بیاینه آمده بود که نزار زکا از زندان اوین تهران به یکی از زندان‌های ویژه سپاه پاسداران منتقل شده «و آن‌جا در معرض شدیدترین شکنجه‌ها قرار دارد».

  این بیانیه تاکید کرده بود: «سپاه پاسداران تلاش می‌کند نزار را مجبور به اعتراف‌هایی کند تا آن را از تلویزیون رسمی پخش کند».

  نزار زکا سپتامبر 2015 با دعوتی رسمی به منظور مشارکت در یک کنفرانس به تهران رفته بود، اما هنگام ترک تهران در مسیر فرودگاه دستگیر و به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا متهم شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران