فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق اولیه دولت یمن و حوثی‌ها برای استقرار نیروهایشان در خارج از الحدیده

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سازمان ملل متحد پنجشنبه 7 فوریه از توافق اولیه میان دولت یمن و حوثیها بر مبنای توافق سوئد برای استقرار مجدد نیروهایشان در خارج از بندرگاه و شهر الحدیده خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها استفان دوچاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد نمایندگانی از دولت یمن و شبه نظامیان حوثی در کمیته هماهنگی برای استقرار مجدد نیروهایشان در خارج از شهر الحدیده طی روزهای 3 تا 6 فوریه برای سومین بار گفتگو کردند.

  کمیته هماهنگی برای استقرار مجدد نیرو در الحدیده که سرپرستی آن را سازمان ملل متحد بر عهده دارد متشکل از نمایندگانی از دولت یمن و شبه نظامیان حوثی است.

  در بیانیه سازمان ملل متحد که از سوی سایت خبری این سازمان بین المللی منتشر شده است آمده است که طرف‌های عضو این کمیته در چارچوب مذاکراتی که از سوی رییس این کمیته هدایت می‌شد برای تسویه مسائل حل نشده درباره استقرار مجدد نیروها و گشودن گذرگاه‌ها برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن، به طور سازنده‌ای با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

  در بیانیه سازمان ملل متحد به چالش‌هایی که کمیته هماهنگی برای استقرار مجدد با آن مواجه است، از جمله صعب العبور بودن برخی مناطق و درگیری در برخی مناطق اشاره شده است.

  سخنگوی سازمان ملل متحد در این بیانیه گفت رییس کمیته هماهنگی استقرار مجدد در الحدیده برای غلبه بر چالش‌های پیشرو پیشنهادی را مطرح کرد که به طور اولیه از سوی دو طرف مورد قبول واقع شد تا پیشرفت هایی در روند اجرایی شدن توافق الحدیده حاصل شود.

  در بیانه سازمان ملل متحد همچنین آمده است که دو طرف برای رسیدن به راه حل‌هایی به طور اولیه توافق کردند و هم اکنون در انتظار انجام مشورت‌هایی با رهبران خود در اینباره هستند.

  رییس کمیته هماهنگی استقرار مجدد در الحدیده پیشبینی کرد که نمایندگان دو طرف هفته آینده نیز برای تکمیل جزئیات استقرار مجدد تشکیل جلسه خواهند داد.

  وی گفت:« دو طرف مذاکرات قویا به اجرای آتش بس و تقویت آن ابراز متعهد شدند».

  نمایندگان دولت یمن و حوثی ها در رایزنی هایی که اواخر سال گذشته در سوئد برگزار شد، بر سر برقراری فوری آتش بس در شهر الحدیده و بندرگاه آن و خروج نیروهایشان از بندرهای الحدیده، الصلیف، رأس عیسی و شهر الحدیده و استقرار مجدد آنها در مواضع مورد توافق دو طرف در خارج از این شهر و بندرگاه ها توافق کردند.

  تاکنون هیچگونه واکنشی از سوی دولت قانونی یمن یا شبه نظامیان حوثی درباره آن چیزی که سازمان ملل متحد اعلام کرده است، مطرح نشده، همچنین جزئیات اضافی درباره توافق اولیه برای استقرار مجدد نیروها ارائه نشده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران