فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا از ایران خواست تا تلاش برای پرتاب ماهواره را متوقف کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه با اشاره به گزارش‎هایی درباره تلاش ناکام ایران برای پرتاب ماهوارهای به فضا، از تهران خواست کلیه فعالیت‌هایی که قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را نقض می‎کنند، متوقف کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز روبرت بالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اولین کنفرانس خبری خود در سال جدید درباره تلاش ناکام ایران برای پرتاب ماهواره به فضا گفت:« از گزارش‌ها آگاه شدم و تلاش ایران ناکام ماند، آیا این طور نیست؟»

  بالادینو در ادامه گفت:« به دعوت خود از رژیم ایران برای متوقف ساختن فوری تمامی فعالیت‌هایی که با قطعنامه 2231 شورای امنیت در تعارض است از جمله پرتاب ماهواره‌ها ادامه می دهیم».

  از سویی ایران تاکید کرده است که تا چند ماه دیگر عملیات پرتاب ماهواره دیگری را انجام خواهد داد.

  منابع آمریکایی پیشتر از شکست دومین تلاش ایران برای پرتاب ماهواره به فضا خبر دادند، تلاشی که شامگاه چهارشنبه 6 فوریه صورت گرفت.

  سایت رادیو ملی آمریکا (NPR) و خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش دادند که تصاویر ماهوارهای از مرکز فضایی امام خمینی در استان سمنان ایران، نشان می دهد که راکت ماهواره «رهبر دوستی» به فضا پرتاب شده است.

  برپایه این گزارش ها آثار سوختگی و حریق بر جای مانده از سکوی پرتاب راکت ماهواره بر نشان میدهد این راکت به فضا پرتاب شده اما عدم اطلاع رسانی مقامات ایرانی درباره موفقیت پرتاب ماهواره جدید و قرار گرفتن آن در فضا، احتمال شکست دوباره ایران در پرتاب ماهواره به فضا را نشان می دهد.

  دیوید اشمیرلر از پژوهشگران «موسسه مطالعات بین المللی میدل‌بری» به رادیو ملی آمریکا گفت: «آنچه در این تصاویر قابل مشاهده است چند اثر سوختگی است که میتواند آثاری از شلیک موشک باشد».

  این پژوهشگر با توجه به عدم اطلاع رسانی مقامات ایرانی از پرتاب ماهواره چنین نتیجه گرفته که: «احتمالا این موشک با موفقیت از سکوی پرتاب شلیک شده اما در مراحل بعدی مشکلی برای آن پیش آمده و نتوانسته در مدار زمین قرار بگیرد».

  تا کنون مقام‌های ایرانی درباره این اخبار موضعی نگرفته‌اند.این دومین تلاش ناکام ایران برای پرتاب ماهواره به فضا طی هفته‌های اخیر است.

  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سهشنبه 15 ژانویه از شکست اولین اقدام ایران در پرتاب ماهواره به فضا خبر داده بود.

  بنیامین نتانیاهو نخستوزیر اسرائیل ایران را به دروغگویی درباره پرتاب ماهواره فضایی متهم کرد و گفت هدف ایران «آزمایش مرحله نخست موشک قاره پیما بر خلاف همه توافق‎ها» بود.

  شاره نخست وزیر اسرائیل به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است که برپایه آن توافق هستهای میان ایران و گروه 1+5 تصویب شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران