.
.
.

دادستان سعودی از یک شرکت آمریکایی برای بررسی پیامک‌های قتل خاشقجی کمک گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی «وال ستریت جورنال» در شماره روز پنجشنبه 7 فوریه در گزارشی که سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا، در باره مکالمات تلفنی شاهزاده محمد بن سلمان با سعود القحطانی مشاور سابق دربار پادشاهی سعودی داده بود، نوشت در اين مكالمات هیچ اشاره‌ای به قتل جمال خاشقجی نشده است».

به نوشته این روزنامه اين گزارش سری، توسط یک شرکت آمریکایی به نام «کرول»، که یک شرکت امنیتی برجسته است، برای دادستان کل سعودی تهیه شده است.

این روزنامه که نسخه‌ای از گزارش سری «سی.آی.ای» در باره پیامک‌های واتس‌آپ میان شاهزاده محمد بن سلمان و القحطانی را دریافت کرده است، نوشت :«پیام‌های رد وبدل شده میان ولیعهد سعودی و مشاور دربار سعود القحطانی هیچ ارتباطی با قتل خاشقجی ندارد».

این روزنامه در گزارش خود افزود:«این پیامک‌ها تنها از سوی رسانه‌های غربی مورد شک و تردید واتهام زنی قرار گرفته است به همین دلیل دادستان سعودی از یک شرکت مطمئن و بی طرف خواست تا این پیامک‌ها را به طور دقیق بررسی کند».

پس از بررسی این پیامک‌ها توسط این شرکت امنیتی مشخص شد که محتوای پیامک‌هایی که در گزارش «سی.آی.ای» آمده بود، همین است و هیچ اشاره به قتل خاشقجی نشده است.

مقامات اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که در ماه نوامبر تکمیل شده بود، اعلام کردند که از ارتباطات میان شاهزاده محمد بن سلمان و سعود القحطانی آگاه بودند، اما از محتوای ارتباطات مطلع نبودند.

گزارش «کرول» که یک شرکت بزرگ امنیتی خصوصی است بر تلفن‌های مشاور سابق شاهزاده محمد بن سلمان تمرکز کرده است.

شرکت امنیتی آمریکا«کرول» به این روزنامه اطلاع داده که از ماه اکتبر 2018 تاکنون بیش از 15 پیامک مبادله شده میان سعود القحطانی و شاهزاده محمد بن سلمان را بررسی کرده است اما هیچ کدام از آنها به مسئله قتل جمال خاشقجی اشاره‌ای نشده است».