.
.
.

ویدیو.. پرتاب نخستین ماهواره فضایی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بامداد چهارشنبه 6 فوریه، ماهواره مخابراتی SGS-1 سعودی از پایگاه کورو در اقلیم فرانسوی گوایانا واقع در شمال آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد.

ولی‌عهد سعودی آوریل گذشته، آخرین قطعه از ماهواره را در سان فرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا امضا کرده بود. او بر روی این قطعه نوشته بود «بر فراز ابرها».

این ماهواره، نخستین ماهواره مخابراتی است که مالکیت آن به طور کامل از آن سعودی است. قرار است از ایستگاه‌های زمینی در سعودی راه اندازی و کنترل شود.

این ماهواره برنامه‌های متعددی فراهم می‌کند که شامل تماس با پنهای باند بالا، تماس‌های امن و فراهمکردن خطوط تماس برای مناطق شبه دور افتاده و مناطق فاجعه دیده می‌شود.

سعودی تلاش می‌کند از این راه، در توسعه موارد انسانی با ایجاد فرصت‌های شغلی در صنایع ماهوره‌ای، نقش ایفا کند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی آوریل گذشته در جریان حضورش در شرکت لاکهید مارتن در دره سیکیلون شهر سان فرانسیسکوی آمریکا، بر روی آخرین قطعه نخستین ماهواره مخابراتی سعودی امضا کرده بود».

او از پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های شرکت لاکهید مارتن در زمینه فناوری‌های پیشرفته هوافضا، تجهیزات نظامی، پدافند هوایی، صنایع موشکی، ارتباطات ماهواره‌ای، امنیت اطلاعات و همچنین سامانه پدافند هوایی THAAD با فناوری بسیار پیشرفته دیدن کرده بود.

سعودی ضمن انجام رایزنی‌هایی با مقامات شرکت لاکهید مارتن در نظر دارد تا با خرید سامانه دفاع هوایی THAAD، فناوری‌های آن را بومی‌سازی کند.