.
.
.

مذاکرات برای تبادل اسرا دولت یمن و حوثی‌ها در اردن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگانی از دولت یمن و شبه نظامیان حوثی سه‌شنبه 5 فوریه در عمان پایتخت اردن مذاکرات برای تبادل اسرا و بازداشت شدگان را ازسرگرفته و در این زمینه فهرست‌های اسامی 1000 تن از اسراء و بازداشت شدگان دو طرف که در ماه دسامبر گذشته بر سر آزادی آن‌ها توافق شده بود را رد و بدل کردند.

به گزارش العربیه، مارتن گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت هدف مذاکرات دو روزه نمایندگان دولت یمن و حوثی‌ها ک در عمان، اتمام مرحله تهیه فهرست اسامی اسراء، زندانیان و بازداشت شدگانی است که قرار است بنا بر توافقات حاصله میان دو طرف، آزاد شوند.

در همین راستا منابع آگاه به شبکه خبری «الحدث» گزارش دادند که نشست عمان همچنین تبادل لیست‌های اسامی نزدیک به 2000 تن از اسیران و بازداشت شدگان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در این فهرست‌ها، 600 تن از اسرا حوثی هستند که به اسارت نیروهای دولتی یمن درآمده‌اند. 1200 تن نیز افرادی هستند که توسط شبه‌نظامیان حوثی به اسارت گرفته شده‌اند. وجود این افراد در زندان‌ها محرز شده است. آن‌ها قرار است طی روزهای آینده ازاد شوند.

قرار است درباره دیگر اسامی حضورشان در زندان‌ها محرز نشده، در روزهای آینده آزاد شوند، کمیته تبادل اجساد و جستجوی مفقودان واگذار شود تا بر مبنای توافق‌های انجام شده در نشست 16 ژانویه اردن، برای جستجو به دنبال آن‌ها اقدام شود.

به گفته مقام‌های دولتی یمن، اجرای این توافق با چالش‌‌هایی روبرو است. به گفته این منابع، حوثی‌ها حضور هزاران اسیر و بازداشت شده‌ را در زندان‌های خود انکار می‌کنند. آن‌ها همچنین نام تعدادی از کشته شدگان خود را به عنوان اسیر ارائه می‌دهند.

چالش جدی بر سر راه توافق تبادل اسراء در یمن

یک مقام ارشد کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت که به دلیل اختلافات بر سر فهرست‌های ارائه شده ، توافق تبادل اسراء میان دولت یمن و حوثی‌ها با چالشی جدی مواجه شده است.

دومینیک استیل هارت مدیر عملیات در کمیته بین المللی صلیب سرخ توضیح داد که مشکل اساسی در این است که هر کدام از دو طرف لیست‌های ارائه شده از سوی طرف دیگر برای تبادل اسرا و بازداشت شدگان را مشکوک دانستند.