فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سند مشترک مبارزه تندروی بین الازهر و واتیکان در امارات امضا شد

  پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر شامگاه دوشنبه در امارات متحده عربی پس از سخنرانی مقام مسیحی و مسلمان در «سند بشردوستانه برادران» را امضا کردند.

  این سند که «اعلامیه ابوظبی» نام گرفت، در سه نسخه برای واتیکان، الازهر و دیگری برای امارات متحده عربی امضا شد.

  پس از امضای این سند در حضور شیخ محمد بن زاید آل نهیان و شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، «دیدار بشردوستانه برداران» شاهد اعلام سند مشترک بین الازهر و واتیکان برای مبارزه با تندروی شد. این سند مشترک، راه گفت‌وگی ادیان شرق و غرب را باز می‌کند.

  شیخ الازهر سخنانی در این نشست گفت که «سند برادری بشردوستانه رویدادی تاریخی است.»

  وی گفت، «حملات 11 سپتامبر برای خدشه‌دار کردن چهره مسلمانان مورد سوء استفاده قرار گرفت، گرچه شمار عاملان حملات از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نبود».

  شیخ الازهر افزود که «اسلام از دو دهه قبل با جنگی، تحت عنوان مبارزه با تروریسم» روبه‌رو بوده و تاکید کرد که سند برادری پیشتر در جلسه قبلی با پاپ فرانسیس چشم به جهان گشود.

  او در ادامه گفت که دیدگاه هر دو آنان با هم مطابقت دارد و اضافه کرد: «مسایل مورد اهتمام من و پاپ یکی است».

  سپس پاپ واتیکان در حضور شرکت‌کنندگان در «نشست بشردوستانه برادران» سخنان خود را با درودگویی اسلامی «السلام علیکم» آغاز کرد و برای استقبال گرمی که از او به عمل آمده تشکر کرد.

  او گفت: «من در حالی به اینجا آمده‌ام که تشنه صلح با برادرانم هستم» و بیان کرد: «استفاده از نام خدا برای توجیه تنفر، بی‌حرمتی خطرناکی است».

  پاپ تاکید کرد که «فردگرائی دشمن برادری انسانی است» و اظهار داشت که «پلورالیسم مذهبی بیانگر تفاوت‌های طبیعی میان انسان‌ها است.»

  وی تاکید کرد که چالش فرا روی ما این است که از «مذاهب راهی برای برادری و نه مانعی به منظور حذف کردن» بسازیم.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران