فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اردوغان از وجود «تماس‌های اطلاعاتی» با نظام سوریه پرده برداشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه فاش کرد که دولتش تماس‌هایی در «سطح پایین» از راه دستگاه‌های اطلاعاتی با نظام سوریه حفظ کرده است؛ این در حالی است که آنکارا از شدیدترین منتقدان این نظام به شمار می‌آید.

  اردوغان یکشنبه 3 فوریه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «تماس‌های دیپلماتیک با سوریه در سطح پایین انجام می‌شود».

  این نخستین اظهار نظری است که در آن ترکیه از وجود تماس‌هایی مستقیم با نظام سوریه پرده بر می‌دارد.

  رئیس‌جمهوری ترکیه توضیح داد: «دستگاه‌های اطلاعاتی بر پایه منافع‌شان می‌توانند در تماس باشند.. اگر دشمنی داشته باشی باید روابط را حفظ کنی. ممکن است بعدها به آن نیاز پیدا کنی».

  اردوغان همچنین بر تلاشش برای ایجاد «منطقه‌ای امن» در شمال سوریه به عمق 30 کیلومتر تاکید کرد و گفت این «منطقه حائل» نخواهد بود.
  او ادامه داد که ترکیه نمی‌تواند مدیریت «منطقه امن» در شمال سوریه را به ائتلاف بین‌المللی واگذار کند، زیرا آنکارا «بنا بر تجربه‌های پیشین، به ائتلاف اعتماد ندارد».

  شایان ذکر است که یک هیئت امنیتی از ترکیه هفته گذشته به مسکو رفته با مقام‌های روس درباره طرح مشترکی برای استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه، گفت‌وگو کرد. این گفت‌وگوها در میانه گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال آغاز عملیات نظامی مشترک میان دو طرف علیه گروه النصره صورت گرفته است.

  النصره اخیرا حوزه نفوذ خود را در استان ادلب توسعه داده و مناطق مهم را به کنترل خود در آورده است.

  روسیه متحد نظام حاکم بر سوریه به ریاست بشار اسد است، در حالی که ترکیه از مخالفان اسد حمایت می‌کند. ادلب هم آخرین استان باقی‌مانده در کنترل مخالفان حکومت سوریه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران