فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ادامه گفتگوی«سوریه دمکراتیک» و جریان عربى «الغد» با میزبانی بارزانی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع کُرد اقليم كردستان عراق روز دوشنبه 4 فوریه، اعلام كردند، گفتگوها میان شورای دموکراتیک سوریه، بازوی سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک و برخی از جریان‌های مخالفان سوری نزدیک به ترکیه که روز شنبه 2 فوریه با نظارت و میزبانی مسعود بارزانی در اربیل برگزار شد، هنوز نتیجه‌ای ملموسی نداده اما اين گفتگوها هنوز ادامه دارد.

  این گفتگوها برای توافق بر تعیین نیروهایی برای اداره منطقه مرزی سوریه واقع در «شرق فرات» که با ترکیه هم‌مرز است، صورت می‌گیرد. ترکیه با حضور نیروهای سوریه دمکراتیک به تنهایی در آن منطقه به شدت مخالف است و تهدید کرده چنانچه این منطقه به کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک بیفتد، ترکیه علیه ان اقدام نظامی خواهد کرد. به همین دلیل دو جریان مخالف اسد متشکل از کردهای سوریه و مخالفان تصمیم گرفتند تا راه حل وسطی را برای رفع نگرانی‌های ترکیه و مشارکت کردهای سوریه که اهل آن منطقه هستند، پیدا کنند.

  دو نمایندگی از دو جریان مخالفان اسد که ر این گفتگوها شرکت می‌کنند، عبارتند از«کمیسیون عالی برای مذاکرات» وابسته به مخالفان، متشکل از شخصیت‌های برجسته‌ای در ائتلاف مخالفان سوری و دیگری «شورای ملی کردهای سوریه» است.

  این دو جریان گفتگوهای خود را به میزبانی مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان عراق برگزار کردند و هدف اصلی انها انتخاب نیروهایی که ترکیه با وجود آنها در مرزهایش موافقت کند.

  دو نیروی نظامی که قرار است این ماموریت را پس از توافق ترکیه به عهده بگیرند عبارتند ازپیشمرگه‌های «روجافا» که نیروی آنها حدود 5000 جنگجوی مسلح که اغلب آنها در اقلیم کردستان عراق آموزش نظامی دیده‌اند، نیروی دوم نیروهای «نخبه» وابسته به جناح نظامی جریان «الغد» به رهبری احمد الجربا شخصیت برجسته اپوزیسیون سوریه است.

  منابع کرد در اقلیم کردستان کردستان عراق می‌گویند برغم خوشبینی همه طرف‌ها و حمایت اقلیم کردستان و شخص مسعود بارزانی از این گفتگوها اما هنوز نتیجه ملموسی از ان گفتگوها حاصل نشده است. روسیه و ترکیه هنوز چراغ سبزی برای این گفتگوها و نتایج اختمالی برآمده از نشان نداده‌اند.

  دلایل اختلاف میان جریان‌های سوری در باره کنترل شرق فرات

  کردهای سوریه دمکراتیک و جریان «الغد» به رهبری الجربا با حضور «ارتش ملی» که توسط ترکیه تشکیل شد، در عفرین مخالفند. این در حالی است که آنکارا بر حضور این نیروها اصرار دارد. ترکیه گفته است اگر قرار باشد منطقه توسط مخالفان سوریاداره شود «ارتش ملی» باید یکی از این نیروها باشد.

  کردهای سوریه دمکراتیک و جریان «الغد» معتقدند که نیروهای شرق فرات بایستی از سوی نیروهای بومی منطقه یعنی عرب‌های این مناطق و کردها اداره شود تا عامل نفوذ بیگانه برای خرابکاری یا اقدامات تروریستی در بین آنها نفوذ نداشته باشد. اما ترکیه پیش‌شرط قبول را اضافه کردن نیروی که آنکارا معتقد است که این نیرو می تواند نگرانی‌های ترکیه از نفوذ احتمالی «پ.ک.ک» در میان آنها را برطرف کند.

  منابع کرد به العربیه گفتند که در این گفتگوها مسائل مهمی مطرح شد از جمله راهکارهای پس از خروج آمریکا از سوریه و چه کسانی باید این خلا را پر کنند، بررسی شد. علاوه بر این در این گفتگو شرکت‌کنندگان تاکید کردند که موفقیت چنین نیروی باید موافقت بین المللی بخصوص قدرت‌های بزرگ مانند آمریکا و روسیه را به همراه داشته باشد. منابع کرد در اربیل به العربیه گفتند که هنوز توافقی صورت نگرفته اما همه طرف برای رسیدن به یک توافق مصمم هستند.

  مسعود بارزانی روز شنبه 2 فوریه هیات مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه به ریاست نصر الحریری را به حضور پذیرفت .

  به گزارش وبگاه «مسعود بارزانی» وی روز شنبه هیات مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه به ریاست نصر الحریری و دیگر اعضای هیات را به حضور پذیرفت.

  هیات مذاکره کننده اپوزیسیون سوریا از نقش مثبت بارزانی در حمایت و نگرانی از وضعیت زندگی مردم سوریه طی جنگ و بحران‌های سال‌های گذشته در این کشور تقدیر کرد. اپوزیسیون سوریه با اشاره به موقعیت و تاثیر بارزانی در حل مشکلات از ایشان خواستند در تلاش‌های شکل گرفته برای حل بحران سوریه و آینده کردها در این کشور نقش خود را ایفا کند.

  بارزانی و هیات مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه با گفتگو درباره آخرین تحولات سیاسی سوریه پس از خروج نظامیان آمریکا از این کشور بر تفاهم و حل سیاسی بحران سوریه و نقش احزاب کردستانی در سوریه برای حل مشکلات و بحران مورد ارزیابی قرار گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران