.
.
.

اردن با درخواست سازمان ملل برای میزبانی مذاکرات جدید میان دولت یمن و حوثی‌ها موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اردن روز شنبه 2 فوریه اعلام کرد با درخواست جدید سازمان ملل متحد برای برگزاری دور جدید مذاکرات میان نمایندگان دولت یمن و شبه نظامیان حوثی در عمان موافقت کرده است.

قرار است هفته آینده دور جدید گفتگوها برایحل مسئله بازداشت شدگان و اسرای دو طرف گفتگو شود.

سفیان القضاه، سخنگوی وزارت خارجه اردن، گفت:«اردن با درخواست جدید از سوی دفتر مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در یمن، برای برگزاری نشست هفته آینده در عمان میان نمایندگان دولت یمن و «انصارالله»، جهت مناقشه توافق بر مبادله زندانیان و بازداشت شدگان موافقت کرد».

وی افزود: «موافقت پادشاهی هاشمی اردن برای برگزاری نشست در عمان در چارچوب تلاش‌های این کشور برای پایان دادن به بحران یمن و حمایت از تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در یمن صورت می‌گیرد».

نمایندگان دولت یمن و شبه نظامیان حوثی ماه گذشته دور جدیدی از مذاکرات موسوم به «مذاکرات سوئد» را در دفتر مرکزی مأموریت ویژه سازمان ملل متحد برای یمن در عمان برگزار کردند. مذاکرات برای اجرای توافق نامه‌ای درخصوص مبادله زندانیان برگزار شد.

پس از این توافق قرار بود آتش‌بس اجرا شود اما شبه نظامیان مورد حمایت ایران به تعهدات خود پایبند نشدند به طوری که ماموران سازمان ملل تنها در ماه دسامبر 2018 بیش از 13 نقض آتش بس از سوی حوثی‌ها را ثبت کرده‌اند.