.
.
.

اجلاس سه جانبه سران روسیه، ایران و ترکیه در تدارک برای نشست آستانه درباره سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روسیه، ایران و ترکیه سه کشور تضمین کننده کنفرانس آستانه در تدارک برگزاری اجلاس سه جانبه سران در سوچی هستند تا ضمن بررسی تحولات اوضاع در سوریه به دو پرونده استان ادلب و کمیته قانون اساسی سوریه، تقریبا دو هفته قبل از انعقاد نشست آستانه که طی ماه جاری برگزار خواهد شد، رسیدگی کنند.

منابع رسانه‌ای تاکید کردند که این اجلاس سه‌جانبه میان روسیه، ایران و ترکیه قرار است در 14 فوریه برگزار شود.

منابع آگاه رسانه‌ای به نقل از مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه گزارش دادند که پرونده تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه یکی از محورهای اصلی گفتگوهای این اجلاس سه جانبه سران روسیه، ایران و ترکیه خواهد بود.

بنا بر این منابع رسانه‌ای چاووش اغلو همچنین تاکید کرده است که طرف‌های شرکت کننده در این اجلاس سه‌جانبه در تلاش خواهند بود تا ضمن همکاری با فرستاده ویژه جدید سازمان ملل در سوریه به توافقی دست یابند.

از سوی دیگر چاووش اغلو همچنین افزود که نام‌هایی را که رژیم سوریه برای کمیته قانون اساسی مطرح کرده است جامعه مدنی سوریه را نمایندگی نمی‌کنند.

در چارچوب تدارک برای برگزاری اجلاس سه‌جانبه سران روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه هم‌اکنون هیأتی نظامی- امنیتی از ترکیه در مسکو و به منظور بررسی اتخاذ اقدام‌های مشترک در استان ادلب در شمال غرب سوریه با مقامات روسی در حال مذاکره است.

این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود ترکیه و روسیه در صدد آن هستند تا عملیات نظامی مشترکی را علیه هیأت تحریر الشام یا همان «جبهه النصره» سابق که تقریبا به طور کامل استان ادلب را در کنترل خود دارد، انجام دهند.

منابع مطلع روسی همچنین گزارش داده‌اند که مسکو در همکاری و هماهنگی با آنکارا در پی آن است تا عملیات نظامی مشترکی را در استان ادلب انجام دهند. و سفر هیأت نظامی- امنیتی ترکیه به مسکو به منظور بررسی جزئیات نظامی و فنی این عملیات صورت می‌گیرد.

از سویی و بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در حملات هوایی روز سه‌شنبه رژیم سوریه به شهر معره النعمان در استان ادلب و علی‌رغم این‌که این شهر در منطقه خلع سلاح شده قرار دارد 11تن کشته شدند که 9 تن از آنها از بین غیرنظامیان بوده‌اند.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه بمباران شهر معره النعمان پس از آن صورت می‌گیرد که شامگاه دوشنبه این منطقه به طور کامل به کنترل گروه «جبهه النصره» در آمده است و گروه‌های مخالفان از آن خارج شده‌اند.

سوریه از سال 2011 شاهد جنگ داخلی ویرانگری است که تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 360 هزار تن و نابودی زیرساخت‌ها و آوارگی بیش از نیمی از جمعیت آن در داخل و خارج این کشور منجر شده است.