.
.
.

ویدیو..سرقت نفت عراق در خاک ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

افکار عموی عراق چهارشنبه 30ژانویه، مشغول خبری مبنی بر سرقت نفت عراق در خاک ترکیه بود؛ خبری که در نتیجه رد و بدل شدن فیلمی ویدیویی منتشر شد.

این فیلم ویدیویی نشان می‌دهد که نفت از یکی از لوله هایی که از عراق به ترکیه می‌رود، توسط تعدادی از افراد بدون هیچ مانعی به سرقت برده می‌شود.

در همین راستا غالب محمد نماینده گروه کُرد«گوران»در پارلمان عراق، از دولت این کشور خواست هرچه سریع‌تر برای متوقف کردن روند سرقت نفت عراق در خاک ترکیه اقدام کند.

غالب محمد در مصاحبه با «العربیه.نت»گفت: «طرف‌های ذی نفوذ که از حمایت دولت ترکیه برخوردارند و همچنین افرادی ذی‌نفوذ در داخل عراق، به صورت گسترده‌ای اقدام به سرقت نفت می‌کنند.این سرقت از راه سوراخ کردن لوله‌های انتقال نفت در شماری از مناطق داخل ترکیه و نصب لوله‌هایی فرعی صورت می‌گیرد که از راه آن، مقادیر زیادی نفت بدون هیچ مانعی به سرقت می‌رود».

این نماینده پارلمان عراق افزود که نامه‌ای همراه با اسناد و مدارک و فایل‌های ویدیویی به طرف‌های ذی ربط ارسال کرده که نشان می‌دهد نفت کرکوک از راه لوله نفت انتقال دهنده از کرکوک به بندر جیهان ترکیه به سرقت می‌رود. او تاکید کرد که اکثر سرقت در خاک ترکیه صورت می‌گیرد و بخشی هم دخل عراق انجام می‌شود.

او ادامه داد که از دولت عراق از جمله وزارت نفت، وزارت امور خارجه و دستگاه اطلاعات خواسته در موضوع تحقیق کرده و مانع از به سرقت رفتن ثروت‌های مردم عراق شوند.

متهم کردن مسئولانی از ترکیه

او تاکید کرد که مسئولانی در ترکیه خود عامل سرقت نفت هستند و در این زمنیه با برخی مسئولان عراق همکاری می‌کنند.

او ادامه داد که عملیات سوراخ کردن لوله نفت و سرقت نفت، عملیات ساده‌ای نیست بلکه به افرادی با تجربه نیاز دارد که از حمایت کافی هم برخوردار باشند.

غالب محمد با بیان این‌که عراق همچنان به روشی کلاسیک امنیت لوله‌های نفت را تامین می‌کند، گفت: «ما اموال زیادی را به ترکیه برای تامین امنیت لوله‌ها و نفت پرداخت می‌کنیم اما در مقابل این کشور کاری در این زمینه انجام نمی‌دهد».