.
.
.

سوریه دمکراتیک: حل مسأله کُردها را در واشینگتن مطرح کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیأتی کُرد، به نمایندگی از شورای دمکراتیک سوریه، جناح سیاسی نیروهای سوریه دمکراتیک از هفته پیش تاکنون طی دیدارهایی در واشینگتن در تلاش است تا نگرانی کُردها را به اطلاع مقامات آمریکایی برساند.

الهام احمد، یکی از رهبران ارشد کُرد سوری که ریاست مشترک شورای سوریه دمکراتیک و ریاست هیأت اعزامی کُردها به واشینگتن را بر عهده دارد، روز پنجشنبه 31 ژانویه در گفتگو با العربیه.نت دیدار جدیدش از واشینگتن را این بار «متفاوت» توصیف کرد.

الهام احمد در مکالمه تلفنی خود با العربیه نت، گفت، تفاوت این دیدار از واشینگتن در شرایط «زمان انجام» این دیدار نهفته است.این دیدار پس از تصمیم آمریکا به خروج نیروی‎هایش از سوریه و مطرح شدن «گئر پدرسون»، فرستاده سازمان ملل در سوریه برای مذاکره در باره اوضاع آینده کردها صورت می‌گیرد.

حل کامل مسأله کُردها

الهام أحمد گفت:«خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و دفاع از مرزها پس از این عقب نشینی و راه حل سیاسی در سوریه و علاوه بر آن مسأله کُردها و حل کامل آن از میان بارزترین محورهای گفتگوی او با مقامات واشینگتن است».

فرستاده کردها به واشینگتن که با دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده در لابی یکی از هتل‎های واشینگتن داشته بیش از 10 دقیقه به طول نیانجامیده است، اشاره کرد که وی با تعدادی از مسئولان وزارت خارجه آمریکا و اعضایی از کنگره و مراکز تحقیقات آمریکا دیدار کرده است. رابطه با دیدارهای انجام شده خود در واشینگتن توضیح داد که درباره بعضی از نقاط مهم میان دو طرف که در حال حاضر نمیتوان درباره آنها به رسانه‌ها اطلاع رسانی کرد رایزنی‌های انجام شد.

وی همچنین افزود:«آمریکایی‎های می خواهند تا نقش میانجیگر میان ما(کُردها) و آنکارا را تاجایی که موفقیت آمیز باشد، ایفا کنند، ما نمی‌دانیم».

این رهبر کُرد سوری در تلاش است تا در موضع آمریکا درباره خروج نیروهایش از سوریه تغییری ایجاد کند».

وی در همین رابطه گفت، تاکنون تغییری در تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه صورت نگرفته است اما تلاش‌های در راستای ایجاد تغییرهایی در این باره در جریان است.

این در حالی است که این روزها رایزنی‌هایی برای مذاکره میان کردهای سوری و رژیم بشار اسد در جریان است. این رایزنی ها از دو طرف به منظور منع حمله احتمالی ارتش ترکیه به مناطق کردها صورت می‌گیرد.

نیروهای سوریه دمکراتیک که بر یک سوم خاک سوریه از جمله مناطقی با اکثریت کُردنشین کنترل دارند، در تلاش است تا در صورت رسیدن به توافقی با دمشق و ضمن موافقت برای پیوستن به نیروهای بشار اسد «ویژه‌گیهای خود» را حفظ کنند.