.
.
.

ادامه تظاهرات در سودان در سایه تهدید نیروهای مسلح اين كشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به فراخوان تجمع موسوم به «اصحاب حِرَف» سودان، قرار است ظهر روز پنجشنبه 31 ژانویه این كشور شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض آمیزی در خارطوم و دیگر شهرها اين كشور باشد.

این در حالی است که ارتش سودان بر شدت تهدیدات خود برای مقابله با آنچه که توطئه‌های خارجی برای سرنگونی نظام این کشور خوانده، افزوده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها تجمع «اصحاب حِرَف» سودان شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای از تمامی شهرهای سودان خواست تا به راهپیمای مردمی موسوم به «یورش بزرگ» که قرار است ظهر امروز پنجشنبه آغاز شود، بپیوندند.

در همین راستا صدها تن از اساتید و دانشگاهیان از دانشگاه خارطوم روز چهارشنبه و در اعتراض به اوضاع کنونی در داخل ساختمان‎های این دانشگاه دست به تحصن زده و خواستار تشکیل «دولت انتقالی» در سودان شدند.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از ممدوح محمد الحسن، سخنگوی اساتید و دانشگاهیان تصحن کرده در دانشگاه خارطوم نوشت:« بیش از 300 تن از اساتید دانشگاه خارطوم روز چهارشنبه در حرکتی اعتراضی درون ساختمان‌های این دانشگاه دست به تحصن زده‌اند».

تهدیدهای نیروهای مسلح:«اداره کشور را به منحرفان بی وطن واگذار نخواهیم کرد»

از طرفی نیروهای مسلح سودان بر ایستادگی در برایر هر گونه «توطئه‌‎ای» که از طریق سوءاستفاده از بحران اقتصادی این کشور برای خواستار سرنگونی یا کناره گیری عمر البشیر، رییس جمهوری این کشور از قدرت باشند، مقابله خواهند کرد.

ارتشبد اول ستاد عوض محمد احمد بن عوف، وزیر دفاع سودان روز گذشته چهارشنبه در سخنرانی خود در جمع تعداد از افسران آکادیمی عالی نظامی نمیری گفت:« نیروهای مسلح از تمامی توطئه‌ها و سیناریوهای که با سوءاستفاده از اوضاع اقتصادی کنونی و تحت عنوان «انتفاضه» طرح ریزی شده اند، آگاه است».

وی افزود:«تلاش بعضی‌ها برای تحریک نیروهای مسلح و کشاندن آنها به رفتاری غیرمنطقی که شایسته جایگاه و تاریخ آنها نیست، آگاه است».

از سوی دیگر ارتشبد اول کمال عبدالمعروف الماحی، رییس ستاد مشترک سودان ضمن اشاره به ایثار و جانفشانی ارتش برای حفظ ثبات و امنیت در این کشور گفت:«نیروهای مسلح سودان «اجازه سقوط حکومت سودان و یا لغزش آن به سوی سرنوشتی نامعلوم را نخواهد داد».

الماحی همچنین متعهد شد که نیروهای مسلح کشورش «با استفاده از ابزارهای قانونی و پیگردهای قضایی با تمامی زبان‌ها و صداهای منحرف و قلم‌های مزدوری که به ارتش توهین کردند، مقابله خواهد کرد».

وی تاکید کرد:» «نیروهای مسلح کشور را به منحرفین بی‌وطن و رهبران آشوبگر شکست خورده و نمایندگان سازمان‌های مشکوک در خارج واگذار نخواهد کرد و برای حفظ امنیت کشور و ایمنی شهروندان از مقابله با آنها با هر قیمتی مقابله خواهد کرد».

شایان ذکر است سودان از 19 دسامبر 2018 تاکنون شاهد تظاهرات گسترده‌ای در پاینخت و برخی شهرهای در اعتراض به اوضاع نابسامانی‌های اقتصادی و معیشتی بوده است.