.
.
.

ائتلاف عربی پادگان‌ها و انبارهای مهمات حوثی‌ها را بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن تهدید کرد به زور حوثی‌ها را به پای‌بندی به توافق سوئد وادار کند.

سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی گفت که در عملیات امروز نیروهای ائتلاف تعدادی از پادگان‌ها و انبارهای مهمات پیکارجویان حوثی «تروریست تحت حمایت ایران» را بمباران کردند.

سرهنگ المالکی توضیح داد که این عملیات براساس قوانین بشردوستانه بین‌المللی و اصول عرفی صورت گرفته و پس از اتخاذ همه تدابیر قانونی و پیشگیرانه انجام شد. حوثی‌ها این اماکن را به عنوان پایگاه‌هایی برای تجهیز پیکارجویان و تحویل اسلحه و اعزام آنها به استان و شهر الحدیده به کار می‌گرفتند.

به گفته المالکی این عملیات با متن توافق سوئد تعارض ندارد و ادامه نقض عامدانه آتش‌بس از سوی حوثی‌ها به صدها بار رسید و آنها مناطق مسکونی و شهروندان را هدف قرار می‌دهند و این اقدامات آنها موجب کشته وزخمی شدن صدها تن از شهروندان و نظامیان شده و به دارایی‌های خاص و عام صدمه می‌زند. استمرار لجاجب حوثی‌ها در زمینه خنثی‌سازی مین‌ها و بمب‌های انفجاری از راه‌های اصلی برای تسهیل رفت و آمد کاروان‌های کمک‌های انسانی و معطل کردن فعالیت نهادهای امدادی بین‌المللی و غیردولتی و همچنین استمرار اقدامات خصمانه و تروریستی آنها در زمینه تهدید آبراه‌های دریانوردی تجاری جهان از طریق کاشتن مین‌های دریایی شناور در این مسیرها و ارسال قایق‌های بمب‌گذاری شده‌ای که از راه دور کنترل می‌شوند و همچنین استفاده از سواحل الحدیده و نقاط دیگر به عنوان نقطه شروع عملیات تروریسی، بخشی از اقدامات حوثی‌هاست و ائتلاف عربی از این نقاط و اماکن اطلاع کافی دارد.

سخنگوی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن درباره مورد هدف قرار دادن پادگان‌های حوثی‌ها که صدها پیکارجو در آن مستقر هستند گفت که این عملیات در راستای عملیاتی است که در 23 ژانویه انجام شد و در آن یکی از پادگان‌های تجهیز و اعزام پیکارجویان از استان ذمار به سمت الحدیده مورد هدف قرار گرفت و تعداد زیادی از پیکارجویان کشته شدند. حجم خسارات وارده به حوثی‌ها در حدی بود که آنها را ناچار کرد آن را اعلام نکنند.

ترکی المالکی تاکید کرد که فرماندهی مشترک نیروهای ائتلاف به نقش اساسی خود در تامین امنیت تنگه باب المندب و جنوب دریای سرخ و تضعیف اقدامات حوثی‌ها در آن منطقه و همچنین استمرار عملیات پیشگیرانه نیروی دریایی ائتلاف با هدف تامین امنیت آزادی رفت و آمدهای تجارت جهانی ادامه خواهد داد.

او گفت که اقدامات حوثی و نقض مکرر توافق سوئد از سوی آنها نشان می‌دهد این گروه شبه‌نظامی «تروریستی» کماکان به نقض قانون بشردوستانه بین‌المللی و عدم پای‌بندی به توافق سوئد ادامه می‌دهد.

پیش از این سازمان ملل گفت که ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن 7 نفر از اسرای حوثی را آزاد و از ریاض به صنعاء، پایتخت اشغال شده یمن منتقل کرد.

مارتن گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، تاکید کرد که ائتلاف به رهبری سعودی 7 اسیر حوثی را آزاد کرد و صلیب سرخ آنها را ریاض به یمن منتقل کرد.

دفتر مارتن گریفیتس در صفحه توئیترش نوشت: «فرستاده ویژه سازمان ملل از اقدام ائتلاف به رهبری سعودی در زمینه آزادسازی 7 اسیر انصار الله استقابل می‌کند و صلیب سرخ امروز این اسرای آزاد شده را از ریاض به صنعاء منتقل می‌کند.»

موضوع تبادل اسراء در گفتگوهای سوئد میان نمایندگان دولت قانونی و نمایندگان پیکارجویان حوثی مورد توافق واقع شده بود.