.
.
.

آمریکا خواستار بازگرداندن جنگجویان تندرو بازداشت شده در سوریه به کشورهایشان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 30 ژانویه به کشورهای غربی و در مقدمه آنها فرانسه توصیه کرد تا شهروندان تندرو این کشور که به داعش پیوسته‌ و سپس به دست نیروهای کُرد بازداشت شده‌اند را به کشورهایشان بازگردانند.

به گزارش خبرگزاری‌ها رسیدگی به پرونده‌های این قبیل افراد تندرو بازداشتی در سوریه پس از فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای خروج نزدیک به 2000 تن از نیروهای کشورش از سوریه مطرح می‌شود که پیش از این ماموریت پشتیبانی از نیروهای ائتلاف کُرد و عرب برای مبارزه با گروه داعش را بر عهده داشته‌اند.

در این میان فرانسه بیش از هر کشوری طرف توصیه‌های جدید آمریکا قرار گرفته است به ویژه اینکه این کشور در سال‌های اخیر برای چندین بار مورد حمله‎های تروریستی قرار گرفته که احیانا از داخل سوریه طرح‎ریزی شده بود.

نیروهای کُرد نیز تاکنون نزدیک به 130 تن از اتباع تندروی فرانسه را دستگیر کرده اند.

از سویی پاریس بدون این که مسأله استرداد آنها را بعید بداند اعلام کرد «تمامی گزینه‌ها برای جلوگیری از فرار و پراکندگی این افراد» را در دست بررسی دارد.

از طرفی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا دیروز چهارشنبه و در پاسخ به سؤال خبرگزاری فرانس پرس اعلام کرد:« بازگرداندن جنگجویان تروریست خارجی به کشورهای مادری بهترین راه حل برای جلوگیری از بازگشت مجدد آنها به میدان جنگ است».

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفت:« این جنگجویان مشکلی برای تمامی جامعه بین المللی هستند و ناچار باید همکاری‌های بین المللی برای حل آن صورت گیرد».

وی در ادامه افزود:« سیاست ایالات متحده آمریکا در توصیه به کشورها این است که شهروندان خود و به ویژه آنهایی که نزد نیروهای کُرد در بازداشت هستند را به کشورهایشان بازگردانده و مورد پیگرد قضایی قرار دهند».

این مقام آمریکایی از کشورهای غربی خواست تا در اینباره با «تحمل مسئولیت‎های خود» در قبال این افراد آنها را از طریق برنامه‌های بازپروری، ادغام و یا اقدامات دیگر به کشورهایشان بازگردانده و مانع از پیوستن مجدد آنها به گروه‌های تروریستی شوند».

وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین المللی مبارزه