فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • داستان یکی از قدیمی‌ترین عکس‌های رنگی کعبه؛ پیش از توسعه حرم

  منبع: دبی-العربیه.نت

  صفوح النعمانی، عکاس با تجربه لبنانی مجموعه عکس‌های نادری از کعبه و مسجد الحرام دارد که به پیش از دوره توسعه مسجد الحرام تعلق دارند و شکل این مکان در دهه 50 میلادی را به تصویر کشیده و روایت می‌کنند.

  صفوح النعمانی در دهه 50 به عنوان عکاس به پادشاهی عربی سعودی آمد. خانواده او مغازه‌های لباس فروشی داشته و به تجارت در این حوزه مشغول بودند، اما او به عکاسی روی آورد و تصاویر تاریخی ارزشمندی از مکه و مدینه ثبت کرد. برحسب اتفاق در دوره فعالیت صفوح النعمانی، رویدادهای تاریخی مهمی در سعودی حادث شد که بخشی از آنها را این عکاس لبنانی ثبت و ضبط کرد.

  النعمانی که به همراه خانواده‌اش ساکن شهر جده شد، بارها در موسم حج و مناسبت‌های دیگر به مکه و مدینه رفت و از بزرگترین رویداد جهان اسلام عکس گرفت. برخی از این عکس‌ها به دلیل اهمیت تاریخی روایت‌هایی که نقل می‌کنند، ماندگار شدند.

  معروف‌ترین عکسی که صفوح النعمانی گرفت، تصویری رنگی از کعبه بود که پیش از توسعه مسجد‌الحرام گرفته شد. این عکس رنگی در سال 1954 و در دوران ملک سعود ثبت شد و احتمال می‌رود قدیمی‌ترین عکس رنگی کعبه باشد. النعمانی نه تنها از خود کعبه و از چند زاویه مختلف عکس گرفت، بلکه همه ارکان مسجد الحرام را ثبت و ضبط کرد و این مجموعه عکس‌ها به بخش مهمی از تاریخ عکاسی مکه تبدیل شدند.

  صفوح النعمانی صفوح النعمانی

  عمر النعمانی، پسر صفوح النعمانی به العربیه گفت: «بیش از 1600 عکس از کعبه دارم که تا کنون جایی منتشر نشده‌اند. این عکس‌ها علاوه بر کعبه، زوایای مختلفی از زندگی سعودی‌ها در دهه‌های پنجاه و شصت میلادی را روایت می‌کنند و پدرم آنها را در مناسب‌های مختلف ثبت کرد.»

  عمر النعمانی افزود: «مغازه پدرم دچار آتش‌سوزی شد و بسیاری از عکس‌های قدیمی را از دست داد و از این روز از سال 1954 مجددا به کار ثبت تصاویر مشغول شد. بسیاری از عکس‌های تاریخی درباره اماکن و رویدادهای مهم در آتش‌سوزی از بین رفتند.»

  صفوح النعمانی در سال 2017 درگذشت و آرشیو عظیمی از خود به جا گذاشت. ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاهی سعودی درگذشت او را که یکی از مهم‌ترین کسانی که تاریخ سعودی در دوره توسعه را ثبت کرده‌اند، به فرزندانش تسلیت گفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران