فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امارات در سازمان تجارت جهانی از قطر شکایت کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  امارات متحده عربی از قطر به خاطر تحریم کالاهایش، به سازمان تجارت جهانی شکایت برد.

  این اقدام امارات پس از آن صورت گرفت که وزارت اقتصاد قطر، فروش کالاهای ساخته شده در امارات، سعودی، بحرین و مصر را ممنوع کرد. وزارت بهداشت قطر هم فروش داروهای ساخته شده در چهار کشور را در داروخانه‌های قطری، ممنوع اعلام کرد.

  قطر همچنین نام شرکت‌های اماراتی را از شرکت‌های مرجع برای خرید مواد مورد نیاز پروژه‌های زیر ساختی، حذف و به صورت اعلام نشده‌ای، به تحریم کالاهایی که از امارات می‌آید ادامه داد.

  در خبرگزاری رسمی امارات آمده است: «اقدامات قطر، نقض صریح قوانین سازمان تجارت جهانی به شمار می‌آید. دوحه این اقدامات را از سال 2017 آغاز کرده و سعی کرده از راه سازمان تجارات جهانی، تنش‌های خود را با امارات تسویه کند. قطر به جای احترام به سازمان تجارت جهانی و انتظار صدور حکم شکایتش از امارات، اقدام‌هایی یک جانبه آغاز کرد و بدین ترتیب خود قوانین را نقض کرد که مدعی است امارات آن را نقض می‌کند».

  برپایه قوانین سازمان تجارت جهانی، اعضایی که مدعی هستند عضوی دیگر توافق‌نامه‌های سازمان را نقض می‌کند، باید درخواستی به هیئت حل و فصل اختلاف‌ها ارائه دهد. این قوانین به صورت صریح، هرگونه اقدام یک جانبه را در واکنش به ادعای مطرح شده علیه یکی از اعضا منع می‌کند. از این رو قطر حق اقدامات انتقامی یک جانبه بدون صدور تصمیمی از سوی سازمان ندارد.

  قطر مدعی است که به منظور حمایت از سلامت مصرف کنندگان و مبارزه با کالاهای قاچاق، کالاهای اماراتی را منع کرده است، اما هیچ دلیلی برای این ادعاها ارائه نداد.

  انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات پیش بینی کرده بود که «به دلیل تغییر نکردن سیاست‌های دوحه» قطع رابطه با قطر در سال 2019 نیز ادامه یابد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران