.
.
.

محمد بن سلمان آغاز طرح توسعه صنایع سعودی را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، امروز در نشست توسعه صنایع ملی سعودی که طی آن برنامه توسعه صنعتی پادشاهی عربی اعلام می‌شود حضور یافت.

هدف از این برنامه ایجاد تحول در 12 بخش از اقتصاد سعودی از جمله در زمینه انرژی، پتروشیمی، معادن و صنایع خودروسازی است.

خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و معادن سعودی، در گفت‌گویی با «العربیه» گفت که این نشست شاهد امضای توافقنامه‌هایی با ارزش 235 میلیارد ریال سعودی در حاشیه برنامه توسعه صنعتی خواهد بود، از جمله توافقنامه‌هایی گسترده‌ در زمینه صنایع نظامی و توافقی عمده میان آرامو سابک بر اساس پروژه تبدیل نفت به پتروشیمی، انتخاب سایت مورد نیاز و انجام مطالعات مهندسی خواهد بود.

الفالح در سخنرانی خود در حضور ولی‌عهد سعودی، گفت که این نشست، شاهد امضای یادداشت‌های جدیدی خواهد بود که در گذشته پیش از آغاز برنامه توسعه صنعتی اعلام نشده بود. الفالح افزود: «ما قول متعهد می‌شویم که برنامه توسعه صنایع راهی برای ایجاد انقلاب صنعی چهارم در کشور بکنیم».

الفالح همچنین از راه‌اندازی طرح شرکت «Pan-Asia» در شهر جازان خبر داد.

وزیر انرژی سعودی همچنین درباره افزایش سطح مشارکت داخلی به نسبت حداقل 50% برای خرید از صنایع نظامی خبر داد که منجر به تحولات وسیعی از جمله امضای دو توافق‌نامه در این نشست شد.

وی افزود که در این نشست، 20 غرفه برای انجام معاملات و بررسی فرصت‌ها از سوی بخش خصوصی در نظر گرفته شد.

پیش‌بینی می‌شود که با حضور بخش خصوصی و شرکت‌های بین‌المللی، برنامه‌ای تشویقی برای بخش تولید خودرو در سعودی به مبلغ 40 میلیارد ریال در نظر گرفته شود تا مشارکت‌کنندگان از فرصت‌های پیش روی در زمینه توسعه صنایع ملی سعودی منتهای استفاده را بکنند.

سهم برنامه توسعه صنایع سعودی در اقتصاد این کشور تا سال 2030 بالغ بر حدود 1.2 تریلیون ریال سعودی خواهد شد. این میزان برابر با نصف میزان کنونی اقتصاد سعودی است. همچنین سهم مشارکت محلی به بیش از 700 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت و 1.6 میلیون شغل ایجاد خواهد شد و صادرات سعودی به بیش از یک تریلیون ریال افزایش خواهد یافت.