.
.
.

دولت یمن: حوثی‌ها به تعهدات‌شان در چارچوب توافق الحدیده پایبند نخواهند بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پاتریک کامِرت ژنرال هلندی با همراه اعضای هیئت ناظر سازمان ملل متحد به منظور از سرگیری فعالیت خود در کمیته مشترک هماهنگی اجرای توافق آتش‌بس در الحدیده که در رایزنی‌های سوئد به دست آمد، به شهر الحدیده بازگشت.

به گزارش العربیه، راجح بادی سخنگوی دولت یمن دوشنبه 28 ژانویه گفت که بازگشت کامِرت پس از آن صورت گرفت که مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن، از شبه‌نظامیان وعده‌ای مبنی بر پایبندی به توافقات سوئد دریافت کرد.

بادی در عین حال تاکید کرد که شبه‌‎نظامیان حوثی به تعهدات خود پایبند نخواهند ماند.

معین عبدالملک رئیس شورای وزیران یمن هم در عدن با استاندار الحدیده و نمایندگان دولت در کمیته مشترک توافق الحدیده دیدار و گزارشی از عملکرد آن‌ها دریافت کرد.

این گزارش پس از دیدار کامِرت با نمایندگان دولت یمن در کمیته مشترک اجرای توافق الحدیده ارائه شد.

خبرهای پیشین درباره استعفای کامِرت

پیش از این خبرنگار العربیه در نیویورک گزارش داده بود که سازمان ملل متحد با استعفای ژنرال پاتریک کامِرت رئیس کمیته ناظران توافق الحدیده موافقت کرد، اما او تا زمان تعیین جانشین، به کار خود ادامه خواهد داد.

بنا بر این گزارش، سازمان ملل کناره‌گیری کامِرت را پیش بینی می‌کرد و این سازمان دولت یمن را در جریان تصمیم او برای کناره‌گیری قرار داده بود.

در حالی که سخنگوی سازمان ملل متحد خبر را رد کرد، اما منابع دیپلماتیک می‌گویند که کامِرت پس از انتخاب جانشین، سِمَت خود را ترک خواهد کرد.

این تحول در پی مانع‌تراشی حوثی‌ها در برابر اجرای توافق الحدیده که در رایزنی‌های سوئد به دست آمد، حاصل می‌شود. آن‌ها کامِرت را به جانبداری و تاثیر منفی بر اجرای توافق متهم می‌کنند. کاروان کامِرت نیز در معرض شلیک آتش از سوی شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفت.

شایان ذکر است که کمیته مشترک به ریاست ژنرال پاتریک کامِرت، مسئولیت نظارت بر توافق آتش‌بس در استان الحدیده را بر عهده دارد؛ توافقی که در جریان رایزنی‌های سوئد به دست آمد. برپایه این توافق، شبه‌نظامیان حوثی باید از بنادر الحدیده خارج شوند. همچنین طرف‌های درگیر باید از شهر الحدیده خارج شوند.